Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ: O jádru měl Pačes mluvit víc

Možný kandidát na prezidenta Václav Pačes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Možný kandidát na prezidenta Václav Pačes. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA První závěry Pačesovy komise o budoucím vývoji české energetiky, které byly zveřejněny a předány premiérovi Mirku Topolánkovi minulý pátek, zatím elektrárenská společnost ČEZ bere s rezervou. „Zprávu analyzujeme. Nejde jen o bodové shrnutí, ale jde o koncentrovaný text, kde každé slovo může mít svoji váhu. Očekávali jsme ale, že ve vztahu k jaderným zdrojům bude zpráva jednoznačnější,“ řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Firma souhlasí se závěry komise, že v současné situaci na energetickém trhu je jádro nejekologičtějším a nejekonomičtějším řešením, jak pokrýt energetickou potřebu v České republice.  Přesto otázku další stavby jaderné elektrárny nebo dostavby Temelína nepovažuje ČEZ za aktuální.  „Rozhodování o stavbě jaderné elektrárny je ještě hodně daleko,“ potvrdil Kříž.

 Jedním z nejdůležitějších doporučení Pačesovy komise vládě je podpora energetických úspor. „Řešíme to řadu let a v úsporách jsme se posunuli o několik procentních bodů,“ dodal kříž.

Pačesova komise rovněž podporuje zvyšování využití obnovitelných zdrojů energie. V případě Česka ale nelze příliš počítat s vodou nebo větrem. „Máme v běhu desítky projektů, ale narážíme na fakt, že nikdo v místě bydliště nechce žádnou elektrárnu. Navíc v dohledné době nemají obnovitelné zdroje zatím kapacitu ani technické možnosti nahradit klasické elektrárny,“ uvedl Kříž.

 Václav Pačes také zmiňoval fakt, že zásoby uhlí se tenčí, a mělo by se tedy více šetřit. Uhlí by proto nemělo být využíváno v elektrárnách, ale spíše v teplárnách. Podle Kříže ale v tomto není problém, protože uhlí určené pro elektrárny nejde pro teplárny použít.

 Velkou budoucnost má podle Václava Pačese zemní plyn, jehož význam poroste. Při jeho spalování totiž neuniká tolik škodlivin jako u jiných zdrojů, navíc paroplynové elektrárny nezabírají tolik místa jako klasické. ČEZ se na tento trend připravuje. „Máme plány na stavbu plynových elektráren doma i v zahraničí. V Česku jde o Počerady a Úžin, v zahraničí společně s firmou MOL na Slovensku a v Maďarsku,“ informoval Kříž.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz