Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chleba vyrábíme příliš lacino. Tlačí nás k tomu řetězce, stěžují si pekaři

Chléb. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chléb. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Výrobní cena chleba, kterou platí pekařům obchodníci, dlouhodobě klesá. V srpnu podle dat Českého statistického úřadu činila 14,94 koruny za kilogram, loňský průměr byl 16,02 koruny. Cena podle Svazu pekařů a cukrářů v ČR neodpovídá jeho skutečné hodnotě.

Cena na regálech v obchodech byla v říjnu 21,78 koruny za kilogram. Na ceny podle pekařů tlačí obchodní řetězce.

„Nízká cena neumožňuje pekařům investovat do rozvoje, řádně odměňovat své zaměstnance, řemeslo ztrácí atraktivitu pro mládež. Pekaři proto apelují na obchodní řetězce, aby mezi sebou nesoutěžili ve snižování cen základních pekařských výrobků,“ řekl předseda svazu Jaromír Dřízal.

Český chléb je podle svazu pátý nejlevnější ze zemí Evropské unie.

Obchodníci tvrdí, že se stále více prodávají menší chleby o hmotnosti pod jeden kilogram. Podle šéfa pekáren v obchodním řetězci Glóbus Pavla Meduny se lidé učí nevyhazovat jídlo, nakupují pouze pro momentální spotřebu.

„Druhým vlivem je výrazné zvyšování prodeje speciálních chlebů, jako jsou různé vícezrnné či žitné, a také jsou viditelné tendence zvýšených prodejů krájených chlebů o hmotnosti od 240 až 500 gramů,“ dodal Meduna. Podle něj se letos chléb zdražovat nebude.

Chléb je podle ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Klanici zbožím, u kterého se obvykle problémy nevyskytují. „Obecně je chléb a pečivo v našich očích málo problematickou komoditou. Občas zjišťujeme nedostatky u balených toastových chlebů, kde se vyskytne plíseň před datem použitelnosti,“ řekl Klanica.

Česká spotřeba chleba se pohybuje okolo 40 kg na člověka ročně.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!