Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mladá učitelka si předčasným splacením úvěru vydělala na příjemnou dovolenou

Předčasné splácení dluhů může lidem přinést peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předčasné splácení dluhů může lidem přinést peníze. | foto: Shutterstock

PRAHA Monika, mladá učitelka z Prahy, požádala o spotřebitelský úvěr, aby si mohla vybavit nový byt. Po několika měsících splácení ale přišla příjemná zpráva – z rodinného dědictví připadne Monice výrazná finanční částka. Mladá žena se rozhodla využít své právo na předčasné splacení úvěru a vyplatilo se to. Z peněz, které ušetřila na úrocích, si mohla zaplatit dovolenou u moře.

Možnost splatit spotřebitelský úvěr dříve, než bylo stanoveno při podpisu úvěrové smlouvy, patří k základním právům spotřebitele, stejně jako například možnost odstoupit od úvěrové smlouvy do čtrnácti dnů od podpisu nebo právo na klíčové informace o spotřebitelském úvěru ve standardizované formě. Tato práva mají chránit spotřebitele a poskytnout jim východisko v případě nenadálých situací. Tak, jako tomu bylo i v případě paní Moniky.

Po skončení studia na pedagogické fakultě získala Monika práci učitelky na základní škole a mohla se postavit na vlastní nohy. Stěhování z vysokoškolské koleje si však vyžádalo nemalé finanční náklady. Monika sice dostala k dispozici byt po babičce, bylo však třeba zajistit základní rekonstrukci a kompletně vyměnit vybavení bytu.

„Když jsem si spočítala celkové náklady na rekonstrukci, bylo jasné, že z toho mála, co jsem si dokázala našetřit během příležitostných studentských brigád, nemám šanci úpravu bytu pokrýt. Měla jsem však v té době už podepsanou pracovní smlouvu, tedy jistotu stabilního příjmu. Proto jsem se po poradě s přáteli rozhodla využít spotřebitelský úvěr,“ popisuje svou situaci mladá žena.

Monika oslovila několik poskytovatelů a jejich nabídku konzultovala i s rodinou a kamarádem, který už zkušenost s úvěrem má. Důležitá pro ni přitom byla nejen výše úroku, ale především důvěryhodnost poskytovatele a skutečnost, že si neúčtuje žádné poplatky za výjimečnou splátku nebo předčasné splacení.

„Žádný problém se splácením jsem neměla, ale samozřejmě pořád přemýšlíte a v hlavě počítáte, kolik peněz navíc dáváte bance jen za to, že jste si mohli půjčit. Proto když jsem nečekaně získala větší finanční částku z dědictví po dědovi, neváhala jsem a zažádala v bance o předčasné splacení úvěru“, pokračuje Monika ve svém příběhu. „V praxi to znamenalo jednu návštěvu banky, kde jsem podepsala potřebné dokumenty a domluvila podmínky poslední splátky. Žádné dohadování, přesvědčování a zdržování.“

Přestože právo na předčasné splacení úvěru je dané zákonem, je důležité myslet na to, že kompenzaci za tento krok si poskytovatel určuje sám. Ta ovšem nesmí překročit celkovou částku odpovídající skutečně ušlému úroku. Je tedy důležité na možnost předčasného splacení myslet již před podpisem smlouvy a důkladně se informovat o všech podmínkách.

A jak skončil příběh učitelky Moniky? „Poté, co jsem splatila celou svou půjčku, vyrazila jsem na dlouho odkládanou dovolenou. A díky pocitu, že už nejsem dlužníkem, jsem si ji mnohem více užila. Přestože jsem od přírody spořivá, tentokrát jsem si udělala radost s vědomím, že náklady na dovolenou mám vlastně pokryté z peněz, které bych stejně musela zaplatit bance v podobě úroků za poskytnutý úvěr.“

Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni vysvětluje, proč je důležité mít možnost předčasného splacení spotřebitelského úvěru:

„Při podpisu úvěrové smlouvy nemůžeme úplně předvídat, jak se během splácení změní naše situace. Kromě často zmiňovaného nedostatku financí může nastat i opačná situace - může přijít povýšení, nečekaný bonus, dědictví. A férový věřitel musí za rozumných podmínek umožnit předčasné splacení závazků.“

Informační kampaň Evropské komise

Evropská komise realizuje informační kampaň s cílem zvýšit povědomí o právech spotřebitelů v oblasti spotřebitelských úvěrů. Ta cílí primárně na mladé lidi ve věku 18–35 let, kteří uvažují o svém prvním spotřebitelském úvěru a mohli by potřebovat relevantní informace. Kampaň probíhá ve spolupráci s více než dvaceti lokálními partnery z řad spotřebitelských asociací, neziskových organizací a poskytovatelů úvěrů.

Více informací o kampani naleznete na internetu.

Připojte se ke kampani na sociálních sítích: @EU_Consumer a @ZEK_Praha.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.