Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejci na 'předváděčkách' mají nový trik

Prodejce na předváděcí akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejce na předváděcí akci | foto: ČTK

PRAHA Organizátoři předváděcích akcí našli nový trik, pomocí kterého se snaží obejít novelu občanského zákoníku a znesnadnit zákazníkům odstoupení od kupní smlouvy. Podle novely totiž nelze od smlouvy odstoupit od smlouvy, pokud je zakoupené zboží opraveno v místě, které si určí sám zákazník. Obchodníci této výjimky využili a lidem dávají podepsat zároveň i smlouvu o opravě zakoupeného zboží, a tak se kryjí, upozornil spotřebitelský časopis dTest.

Novela občanského zákoníku, jež začala platit letos v květnu, odstranila obchodníky zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy. Obchodníci na předváděcích akcích a podomní prodejci pomocí této výjimky spotřebitele zbavovali možnosti odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů.

Právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička ale upozornil, že zákonodárci zároveň zavedli novou výjimkou, která se vztahuje pouze na opraváře. Nově proto platí, že pokud je zboží opraveno nebo upraveno v místě určeném spotřebitelem, tak nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.

ČTĚTE VÍCE:

Obchodníci si tak na předváděcích akcích již nesjednávají návštěvy u spotřebitele, které jsou často fiktivní, zákazníka ale nechávají podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí.

'Nic neopraví a spoléhají na výjimku'

"Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná," podotkl Borovička.

Senioři, kteří nemají hotovost, na předváděcích akcích podepisují i úvěrové a rozhodčí smlouvy. Také od těchto smluv je podle Borovičky možné odstoupit, protože zanikají spolu se smlouvami o koupi. Spotřebitelé to ale musí oznámit úvěrové společnosti.

Dvě třetiny kontrolovaných akcí nebyly v pořádku

Na předváděcích akcích je zejména seniorům prodáváno často předražené zboží. Prodejci podle České obchodní inspekce často klamou zákazníky a používají agresivní praktiky prodeje.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S AUTORKOU FILMU O PŘEDVÁDĚCÍCH AKCÍCH:

ČOI letos zjistila závady na dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcí. Nejčastějším porušením zákona na předváděcích akcích zůstává používání nekalých obchodních praktik, včetně těch agresivních.

"Přetrvávají i nedostatky v poskytování informací o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodané věci, včetně podmínek pro uplatnění rozporu s kupní smlouvou a samotném reklamačním řízení," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová Podle ČOI výsledky kontrol opakovaně potvrzují, že obchody uzavírané mimo prostory obvyklé k podnikání nadále patří k nejproblematičtějším formám prodeje na území České republiky. Četné stížnosti současně svědčí o tom, že přes veškeré mediální aktivity a upozornění ČOI zájem o ně neklesá.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

P. Balcar Hyenismus 13:00 15.9.2012

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.