Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Prodejci na 'předváděčkách' mají nový trik

Prodejce na předváděcí akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejce na předváděcí akci | foto: ČTK

PRAHA Organizátoři předváděcích akcí našli nový trik, pomocí kterého se snaží obejít novelu občanského zákoníku a znesnadnit zákazníkům odstoupení od kupní smlouvy. Podle novely totiž nelze od smlouvy odstoupit od smlouvy, pokud je zakoupené zboží opraveno v místě, které si určí sám zákazník. Obchodníci této výjimky využili a lidem dávají podepsat zároveň i smlouvu o opravě zakoupeného zboží, a tak se kryjí, upozornil spotřebitelský časopis dTest.

Novela občanského zákoníku, jež začala platit letos v květnu, odstranila obchodníky zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy. Obchodníci na předváděcích akcích a podomní prodejci pomocí této výjimky spotřebitele zbavovali možnosti odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů.

Právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička ale upozornil, že zákonodárci zároveň zavedli novou výjimkou, která se vztahuje pouze na opraváře. Nově proto platí, že pokud je zboží opraveno nebo upraveno v místě určeném spotřebitelem, tak nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.

ČTĚTE VÍCE:

Obchodníci si tak na předváděcích akcích již nesjednávají návštěvy u spotřebitele, které jsou často fiktivní, zákazníka ale nechávají podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí.

'Nic neopraví a spoléhají na výjimku'

"Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná," podotkl Borovička.

Senioři, kteří nemají hotovost, na předváděcích akcích podepisují i úvěrové a rozhodčí smlouvy. Také od těchto smluv je podle Borovičky možné odstoupit, protože zanikají spolu se smlouvami o koupi. Spotřebitelé to ale musí oznámit úvěrové společnosti.

Dvě třetiny kontrolovaných akcí nebyly v pořádku

Na předváděcích akcích je zejména seniorům prodáváno často předražené zboží. Prodejci podle České obchodní inspekce často klamou zákazníky a používají agresivní praktiky prodeje.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S AUTORKOU FILMU O PŘEDVÁDĚCÍCH AKCÍCH:

ČOI letos zjistila závady na dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcí. Nejčastějším porušením zákona na předváděcích akcích zůstává používání nekalých obchodních praktik, včetně těch agresivních.

"Přetrvávají i nedostatky v poskytování informací o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodané věci, včetně podmínek pro uplatnění rozporu s kupní smlouvou a samotném reklamačním řízení," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová Podle ČOI výsledky kontrol opakovaně potvrzují, že obchody uzavírané mimo prostory obvyklé k podnikání nadále patří k nejproblematičtějším formám prodeje na území České republiky. Četné stížnosti současně svědčí o tom, že přes veškeré mediální aktivity a upozornění ČOI zájem o ně neklesá.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

P. Balcar Hyenismus 13:00 15.9.2012