Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při koupi zboží rozhoduje kvalita, ne cena. Češi se naučili číst obaly

Nakupování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Při nákupu spotřebního zboží je pro zákazníky nejdůležitější kvalita, kterou jako hlavní parametr uvádí 61 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků.

Kvalita tak poprvé dostala od spotřebitelů přednost před cenou, která dosud vždy vítězila v průzkumech týkajících se potravin, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotázané autoři průzkumu vyzvali, aby označili hned tři faktory, které jsou pro ně při rozhodování nejdůležitější. Za kvalitou s 61 procenty skončila na druhém místě cena, kterou zvolilo 59 procent respondentů, značku výrobku pak 36 procent, jeho složení či materiál pak 35 procent. Známost nebo znalost produktu na základě dřívější zkušenosti označilo 31 procent dotázaných, doporučení od známých a přátel a zemi původu po 26 procentech, označení výrobku značkou kvality sedm procent a atraktivitu obalu čtyři procenta dotázaných.

České výrobky jsou oblíbené

Přes tři čtvrtiny zákazníků podle průzkumu dávají přednost českým výrobkům, o kterých si myslí, že jsou stejně dobré (41 procent) nebo kvalitnější (také 41 procent) než zahraniční konkurence. Téměř 70 procent spotřebitelů by uvítalo nezávislé značení kvality a absolutní většina by podpořila jeho financování z veřejných zdrojů.

Přímo v obchodě rozeznávají lidé kvalitní výrobky v 73 procentech podle složení materiálu v popisu výrobku, 59 procent na základě jeho vzhledu, 55 procent podle země původu, 47 procent podle ceny, 42 procent na základě značky a 29 procent podle označení (například bio nebo jiná značka kvality). Je tedy patrné, že spotřebitelé čtou obaly výrobků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hodně lidí zná českou kvalitu

Program Česká kvalita zná 44 procent dotázaných. Z nich 83 procent jej považuje za spolehlivou garanci kvality zboží. Problémem tedy není nedůvěra spotřebitelů ke značkám kvality, ale malá známost programu a také malý počet výrobků, které některou ze značek kvality nesou. "Průzkum jasně ukázal, že lidé stojí o nezávislé ověřování kvality. Jen bohužel zatím mnozí nevědí, že tady program nezávislého značení existuje, a že splňuje prakticky všechny podmínky, které by spotřebitelé vyžadovali u 'ideálního' značení kvality," uzavřel Juračka.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...