6. srpna 2009 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Proti loňsku je třikrát více ředěného benzinu. Inspekce mlčí

Proti loňsku je třikrát více ředěného benzinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti loňsku je třikrát více ředěného benzinu. | foto: Shutterstock

PRAHA Nebezpečí, že řidiči v Česku natankují nekvalitní benzin, se opět zvýšilo. Pravidelné kontrolní odběry prováděné Českou obchodní inspekcí na domácích čerpacích stanicích odhalily ve 2. čtvrtletí prudký nárůst vzorků nekvalitního benzinu a nafty.

Zatímco za celý loňský rok činil podíl nekvalitního benzinu na celkovém množství odebraných vzorků 1,8 procent, ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostl tento podíl na 6 procent.

Co udělá ředěný benzín s vaším autem?

Pančování benzinu spočívá v přiměšování nezdaněných složek, jako například toluenu či technického benzinu. Prodejce tak odvede menší daň a zvyšuje si vlastní zisk. Automobily však např. přítomnost toluenu může poškodit - z výfuku létají saze a může dojít k ucpání katalyzátoru.

Alarmující je také skutečnost, že ještě v lednu a únoru nezaznamenali inspektoři ČOI ani jeden závadný vzorek z pěti set odběrů. Běhen dubna a května však už inspektoři zjistili mezi 474 odebranými vzorky 21 vadných. Informoval o tom odborný server Petrol. cz. Ten navíc upozornil, že ČOI provedla v prvním pololetí přes 1300 kontrolních odběrů, a ve druhém pololetí prý sníží počet kontrol na 500.

Hrozí proto, že v důsledku snížené kontroly budou růst pokusy prodávat nekvalitní, tzv. pančovaný benzin. "Ti, co mají chuť podvádět, by v případě menšího počtu kontrol mohli podlehnout pokušení prodávat závadný benzin," uvedl mluvčí Asociace petrolejářského průmyslu Václav Loula, který zároveň působí jako ředitel jakosti ve společnosti Benzina.

Další podrobnosti o nebezpečí na pumpách si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku