Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce účtuje: loni odhalila 15 tisíc případů nekvalitního jídla

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni pravomocně ukončila 1747 správních řízení s výrobci či prodejci potravin a uložila v nich pokuty za 35,5 milionu korun. Je to o 8,1 milionu více než o rok dřív. Vyplývá to z výroční zprávy inspekce.

"Výše pokut roste dlouhodobě. Inspekce opakovaně zjišťuje nedostatky u stejných subjektů. Cílem není uložit pokutu, ale náprava stavu. Pokud subjekt prohřešky opakuje, je to pro inspekci signál, že výše dříve uložené pokuty nebyla pro kontrolovaného dostatečnou motivací," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

K částečné a postupné nápravě stavu by měl vést web Potraviny na pranýři, který inspekce spustila loni v červenci. Zveřejňuje na něm prohřešky výrobců a prodejců potravin. "Vnímáme jej jako silný nástroj, který motivuje k eliminaci prohřešků. Účinnost však půjde vyhodnotit až s větším časovým odstupem," doplnil Kopřiva.

Potraviny na pranýři (ilustrační foto)

Potraviny na pranýři (ilustrační foto)

Loni inspekce také v téměř 15 tisíc případů zakázala prodej potravin, obchodníci a výrobci tak museli stáhnout z oběhu zboží v hodnotě 70,4 milionu korun. Nejčastěji se zákazy týkaly lihovarnických výrobků, bylo jich 2800 za 20,2 milionu. "Zajímavý je zákaz potravinových doplňků za 14,9 milionu korun," píše se ve zprávě.

Sůl z Polska i jedovatý metanol

Inspekce se loni chtěla výrazně soustředit na kontrolu jakosti potravin na českém trhu se zaměřením na klamání spotřebitele, značnou část prostředků a možností však odčerpaly dvě události. Nejprve na konci února začala kauza s přidáváním průmyslové soli do potravin z Polska a v září vypukla série otrav jedovatým metanolem přimíchávaným do lihovin.

ČTĚTE TAKÉ

Albert láká na výhodnou cenu. Za méně masa ale zaplatíte víc.

Máte špatné zkušenosti s nekvalitními potravinami, které v Česku prodávají obchodní řetězce, překvapilo vás na etiketě složení prodávaných potravin? Dejte nám vědět na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz s předmětem ČESKÉ JÍDLO.

Kontroloři i přesto vloni učinili přes 35 100 kontrol provozoven potravinářských podniků, celních skladů a internetových obchodů, což je o 1000 méně než v předchozím roce. Z toho se 26 100 uskutečnilo v maloobchodní síti a 9000 ve výrobě. Zjistili 4100 nevyhovujících šarží zboží. Nejméně vadných šarží bylo zjištěno u potravin z Česka, 16 procent, zatímco ze zemí mimo Evropskou unii jich bylo 44 procent. Více než polovina kontrolovaných šarží nevyhověla u cukrovinek a čokolády.

Vedle standardních kontrol jich inspekce provedla dalších 35 000 v souvislosti s lihovinami obsahujícími jedovatý metylalkohol.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...