5. března 2015 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchodníci šidí na webu i tržnicích. Třetina z nich nabízí padělky

České tržnice zaplavují padělky Angry Birds. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České tržnice zaplavují padělky Angry Birds. |

PRAHA Více než třetina obchodníků na tržištích nebo internetu, které loni kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), měla ve svém sortimentu padělky. Nabídku a prodej tohoto zboží inspektoři zjistili u 733 kontrol z celkových 1994 a uložili za ně pokuty za dvanáct milionů korun.

Proti výsledkům obdobných kontrol v roce 2013 počet zjištěných padělků stoupl o 5,2 procenta. 

Inspektoři loni při kontrolách zabavili přes 65 tisíc falzifikátů, jejichž prodejem by majitelům práv duševního vlastnictví vznikla škoda za téměř 129 milionů korun. Většinu zabaveného zboží tvořil textil, v menšině byla obuv, audio a video nosiče, hodinky a doplňky. 

Převážná část falzifikátů měla známku Sneaker, respektive Man Sneaker či Sneaker Lady. Další padělky nesly ochrannou známku George Gina&Lucy, se značným odstupem následovaly falzifikáty značek Burberry, Adidas a další.

Inspektoři se při kontrolách zaměřili nejen na prodej na tržištích a stáncích v příhraničí, ale i v centrech velkých měst. Vedle toho prověřovali i internetové obchody, kde jsou lidé podle ČOI stále častěji prodejem falzifikátů výrobků známých značek klamáni. 

„Pokud budou spotřebitelé o falzifikáty značkových výrobků mít ale zájem, budou jim jejich distributoři všemožně vycházet vstříc,“ uvedl k tomu ředitel inspekce Mojmír Bezecný. 

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.