Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Všechna rajčata z Maroka mizí z obchodů. Řetězce nechtějí riskovat

Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Cherry rajčata z Maroka, která způsobila ve Francii několika lidem zažívací problémy, vystrašila celou Evropu včetně Česka. Inspekce navíc doporučila nekonzumovat žádná cherry rajčata, která pochází z této africké země.

Přestože Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z obchodů jen určité šarže, někteří prodejci pro jistotu odstraňují z regálů veškerá marocká rajčata. A zákazníci nakupují opatrněji.

Ještě v pondělí, jak zjistil server Lidovky.cz, pražská prodejna Žabka Na Moráni, marocká rajčata nabízela. "V obchodech Žabka se neprodávaly šarže cherry rajčat, které SZPI  nařídila z trhu stáhnout, ale od jiného dodavatele," uvedla manažerka pro externí komunikaci řetězce Tesco, Jitka Plchová. Dodala však, že se přesto Tesco, pod které prodejny Žabky spadají, rozhodlo pro jistotu stáhnout i tato balení rajčat z prodeje.

V pondělí večer už měly být dávno určité šarže cherry rajčat z Maroka stažena z...

"Na základě včerejšího doporučení inspekce jsme se rozhodli nenabízet zákazníkům žádná cherry rajčata pocházející z Maroka a momentálně je z prodejen stahujeme," vysvětlila v úterý pro Lidovky.cz Plchová.

Společnost Billa šla ještě dál. "Nad rámec zákonných nařízení se Billa Česká republika rozhodla z preventivních důvodů z prodeje stáhnout veškerý sortiment rajčat pocházejících z Maroka, tedy nejen cherry, ale všech odrůd," uvedla společnost v tiskové zprávě. Rajčata z Maroka neplánuje řetězec zařadit do svého sortimentu ani v budoucnu. Podle mluvčí Simony Breen obecně zájem o rajčata neklesl, ale zákazníci u nich začaly více studovat etikety.

"Zákazníci jsou pochopitelně při výběru rajčat opatrnější," dokládá tiskový mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl. I tento řetězec se rozhodl vyslechnout doporučení SZPI. "Z důvodu preventivní opatrnosti a ochrany spotřebitele stahuje z prodeje všechny šarže cherry rajčat z Maroka," uvádí Kaufland v tiskové zprávě.

Situace také trápí předsedu Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana. "Nikdo neví, co je na těch rajčatech závadného. Jsou to plísně nebo bakterie? To nikdo zatím neřekl," uvedl serveru Lidovky.cz Zeman. "Ať to inspekce dotáhne do konce a řekne, co na rajčatech bylo závadného," sdělil rozhořčeně s tím, že si nepřeje opakovat situaci, kdy plošná aféra s bakterií Escherichia coli v roce 2011 připravila zelináře o desítky milionů korun. Podle něj nelze na pohled poznat, která rajčata mohou způsobovat zdravotní problémy. Zeman proto lidem doporučuje, aby prozatím kupovali normální rajčata ze Španělska nebo Itálie.

Křeče v břiše a zvracení

O nebezpečných cherry rajčatech z Maroka, která mohou způsobovat zvracení, zažívací potíže a křeče, server Lidovky.cz informoval již v neděli, kdy před nimi varovala SZPI. (Více čtěte ZDE)

SZPI původně uvedla několik rizikových šarží, následně však své varování rozšířila a doporučila nekupovat vůbec žádná cherry rajčata pocházející z Maroka. "Na základě došetřování výskytu cherry rajčat jsme nabyli podezření, že se zdravotní komplikace nemusí týkat pouze šarží, které evidovala francouzská strana," vysvětlil v pondělí mluvčí inspekce Pavel Kopřiva pro server Lidovky.cz

Inspekce dostala informaci o závadných rajčatech v pátek 16. května rychlým systémem evropského varování. Úřady ve Francii zaznamenaly nejméně 16 případů zdravotních komplikací.

Francouzská společnost IDYL sas z Chateaurenard exportovala do Česka více než 50 tun rizikových šarží cherry rajčat. Potraviny se do Česka dostaly mezi 20. dubnem a 2. květnem. Prodávaly je řetězce Kaufland a Billa, v malém množství také Penny Market.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.