Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za smrt v práci dostane rodina statisíce navíc. Záleží na dohodě s ministerstvem

PROSINEC: Čtyři dny před Štědrým dnem došlo k tragédii v uhelném dolu na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PROSINEC: Čtyři dny před Štědrým dnem došlo k tragédii v uhelném dolu na... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Krátce před Vánoci zemřelo na Karvinsku při důlním neštěstí 13 horníků. Celkem loni v Česku přišlo při práci o život 123 lidí, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Pozůstalí, jejichž blízcí zemřeli při plnění práce, by se do budoucna mohli dočkat alespoň větší finanční pomoci.

Novela zákoníku práce počítá s výrazným růstem jednorázového odškodnění, které v současnosti činí 240 tisíc korun pro manžela, registrovaného partnera a nezaopatřené děti zemřelého. Částku dostává každý z nich.

Zaměstnavatelé navrhují, aby odškodnění vzrostlo na 720 tisíc, odbory požadují 600 tisíc. Samotné ministerstvo práce a sociálních věcí je více při zemi a­ pozůstalým chce oproti dnešku přiznat jen sto tisíc korun navíc. Odškodnění vyplácí pojišťovna, u ­které je zaměstnavatel pojištěn.

„V připravované novele je navrhováno, aby toto jednorázové odškodnění bylo zvýšeno na 340 tisíc korun. Návrh na zvýšení vychází z toho, že se jedná o minimální částku, kterou musí pozůstalý obdržet, s tím, že tato částka může být zvýšena nejen zaměstnavatelem, který za škodu odpovídá, ale i soudem,“ uvedl Vladimír Dostálek, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Neochota ministerstva částku násobně zvýšit je přitom poněkud paradoxní. Jak sami zaměstnavatelé, tak odboráři totiž chtějí být vůči pozůstalým mnohem velkorysejší.

Firmy jsou pro

„Dopad těchto opatření je primárně sociální a ekonomický. Jde i­ o ­zodpovědnost zaměstnavatele v rámci jeho činnosti, jak pomoci pozůstalým. Ročně zemře v zaměstnání kolem sta lidí. I vzhledem k tomuto počtu to není pro zaměstnavatele, respektive pojišťovny, které náhrady škody pozůstalým vyplácejí, nijak závratná částka,“ říká odborový předák Josef Středula.

Zaměstnavatelé, tedy zástupci Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR i­Hospodářské komory ČR, jsou přitom vůči jejich návrhu v tomto bodě více než vstřícní. „Z diskusí s našimi členskými firmami vyplynulo, že se jedná o jeden z mála požadavků odborů, které by byly akceptovatelné,“ říká například mluvčí svazu průmyslu Eva Veličková.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!