130 let
Stíhačka Jas-39 Gripen při odletu.

Gripen. | foto: Mlejnková Alexandra, ČTK

Nákup gripenů? Úplatky prý nebyly. Jen 'rozsáhlé skryté platby'

Ekonomika
  •   19:51
STOCKHOLM - Švédská prokuratura uzavřela vyšetřování údajného uplácení při prodeji stíhaček Jas-39 Gripen. Podíl švédské zbrojovky Saab AB na úplatcích se jí podle agentury AP prokázat nepodařilo.

Vyšetřování švédské prokuratury ale prý potvrdilo, že britská firma BAE Systems prováděla "rozsáhlé skryté platby" při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice.

Saab AB stíhačky vyrábí a britská zbrojovka BAE Systems má v této společnosti jednadvacetiprocentní podíl. Prodejem gripenů se zabývali či stále zabývají vyšetřovatelé také v Británii, Rakousku, Česku i v dalších zemích. V ČR policie nikoho neobvinila.

Švédský vrchní státní zástupce Christer van der Kwast dnes podle AP oznámil, že nemohl prokázat, že by představitelé firmy Saab AB a její divize Gripen International "úmyslně asistovali" britským partnerům z BAE Systems při vyplácení úplatků po 1. červenci 2004. Obvinění z uplácení před tímto datem jsou podle švédského práva promlčená.

Vyšetřování nicméně potvrdilo, že firma BAE Systems "s použitím sofistikovaného platebního schématu prováděla rozsáhlé skryté platby, které je možné spojit s kampaněmi v Česku, Maďarsku a Jihoafrické republice a které umožňovaly vyplácení úplatků vedoucím činitelům v těchto zemích", píše van der Kwast podle serveru švédské státní televize ve svých závěrech.

Tyto skryté platby dosahovaly podle vrchního státního zástupce stovky milionů švédských korun (stamilionů Kč) a "existují závažné důvody napovídající, že byly rovněž vypláceny úplatky", konstatoval van der Kwast.

Saab rozhodnutí prokuratury ukončit vyšetřování přivítal. "Rozhodnutí je plně v souladu s tím, co jsme celou dobu tvrdili," prohlásila mluvčí společnosti Cecilia Schönová Janssonová.

Kvůli podezření z uplácení při dojednávání prodeje gripenů v ČR, Maďarsku a Rakousku zatkla v únoru rakouská policie obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V dubnu ho však propustila a nyní ho vyšetřuje na svobodě.

Podnikatel měl podle vyšetřovatelů neprůhledně získat od BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun), z nichž část údajně sloužila na úplatky. Obhájce Mensdorffa-Pouillyho ale obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl.

Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce BAE Systems.

Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za 19,65 miliardy korun.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás