Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejvyšší soud znovu otevřel spor o miliony z Key Investments. Vyhověl dovolání insolvenčního správce

Bývalý předseda představenstva investiční společnosti Key Investments Daniel Brzkovský u soudu. foto: ČTK

Brno - Nejvyšší soud znovu otevřel spor o 106 milionů korun mezi radnicí Prahy 13 a insolvenčním správcem společnosti Key Investments. Vyhověl dovolání správce, případem se bude znovu zabývat Vrchní soud v Praze. Firma peníze vyplatila městské části těsně před tím, než skončila v konkurzu. Insolvenční správce se domáhá vrácení peněz.
  10:34
Bývalý předseda představenstva investiční společnosti Key Investments Daniel...
Roky s kauzou Key Investments.

Na prosincové rozhodnutí Nejvyššího soudu v pátek upozornil web Česká justice. Odůvodnění zatím není v databázi soudu přístupné. Mluvčí soudu Petr Tomíček potvrdil, že rozhodnutí padlo, avšak jeho obsah nemůže komentovat. Definitivní znění ještě není vyhotovené a odeslané účastníkům řízení.

Kauza Key Investments: Případ opět míří k pražskému soudu

Městský soud původně přikázal Praze 13 částku vrátit insolvenčnímu správci, podle kterého byla vyplacena protiprávně, na úkor dalších věřitelů Key Investments. Vrchní soud ale rozhodnutí změnil a uznal nárok městské části. Nyní jeho rozhodnutí zrušil Nejvyšší soud.

Nejvyšší instance podle České justice zjistila v rozhodnutí vrchního soudu vadu řízení. Vrchní soud vyšel z jiného skutkového základu než soud prvního stupně, aniž zopakoval důkazy, případně aniž by doplnil dokazování. Napodruhé by se měl vrchní soud lépe vypořádat také s některými dalšími výhradami insolvenčního správce.

Žalobkyně navrhuje pro Brzkovského z Key Investments pět let vězení. On vinu odmítl

Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe firma podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Dodnes se neví, kde peníze skončily. Manažeři dostali nepodmíněné tresty vězení, zatím nepravomocně. Mezi poškozenými je 45 subjektů, k nimž náleží 36 jednotlivců, čtyři právnické osoby a pět samospráv - Sokolov, Lázně Bohdaneč, Votice a městské části Praha 6 a 10.

Městská část Praha 13 také patřila mezi klienty Key Investments. Vložené peníze včetně úroků ale získala na poslední chvíli zpět.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat