Původní myšlenka nového designu bot bylo uctění záložení Spojených států.Tento typ vlajky totiž začalo USA používat rok po svém založení.
Podle guvernéra Arizony Douga Duceyho a dalších však odkazuje na období otrokářství. Starou americkou vlajku totiž využívají i bílí američtí nacionalisté.
„Stydím se za Nike,“ napsal na svůj Twitter. „Místo toho, aby slavili výročí naší nezávislosti, rozhodli se, že jich Betsy Ross není hodna a ustoupili útokům politické korektnosti a snahám o historický revizionismus,“ prohlásil Ducey, stát nakonec společnosti odebral dotaci ve výši jednoho milionu dolarů, který dostala na stavbu továrny.
Kontroverzní model však kritizují osobnosti s odlišnými názory.
Například Nikem sponzorovaný hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick s novou kolekcí podle amerických médií výrazně nesouhlasí. Kaepernick se zviditelnil klečením během americké hymny v červnu 2016 a dostal se tak do křížku s prezidentem Donaldem Trumpem.
Hráč hájící barvy San Francisco 49ers se rozhodl před dvěma roky k tichému protestu proti rasové nenávisti, jež byla namířena především proti lidem tmavé pleti. V tomto období Spojenými státy hýbaly projevy policejní brutality, jež vyvolaly řadu masových protestů v ulicích.
„Nestoupnu si, aby ukázal hrdost na vlajku země, která utlačuje lidi tmavé pleti a vůbec jiné barvy pleti než bílé. Pro mě je to větší než americký fotbal a z mé strany by bylo sobecké prostě se dívat jinam,“ vysvětlil tehdy Kaepernick své jednání.
Speciální edice Air Max 1 Quick Strike má na sobě vlajku od Betsy Rossové, tedy ženy, která měla údajně první americkou vlajku ušít. S kruhem třinácti hvězd reprezentuje první americké kolonie. V úterý byly tenisky nabízeny za více než 1500 dolarů na burze StockX.
Nedlouho poté arizonský úřad veřejnosti oznámil, že stahuje dotaci milion dolarů, kterou původně měl Nike přispět na stavbu nové továrny. Její výstavba je tak možná kvůli stažení bot z trhu v ohrožení.
Celou situaci vyřešila firma Nike tak, že kritikům ustoupila a boty stáhla.