Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Má britské i americké občanství. Loni cenu získal francouzský ekonom Jean Tirole.
Naprostou většinu laureátů Nobelovy ceny za ekonomii tvoří osobnosti ze Spojených států. Letos ji však druhý rok v řadě získal Evropan (byť působící v USA).
Vaše práce slouží lidu, ocenil Lukašenko nobelistku Alexijevičovou. Knihy jí ale vycházet nesmí |
Deatonova práce se točí kolem tří hlavních otázek: Jak spotřebitelé rozdělují své výdaje mezi různé zboží, kolik příjmů společnosti se utratí a kolik uspoří a jak nejlépe měřit a analyzovat blahobyt a chudobu? Svými výsledky pomohl transformovat oblasti mikroekonomie, makroekonomie a rozvojové ekonomiky.
Jeho práce mimo jiné pomohla určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny. Deaton je také průkopníkem ve využívání dat z průzkumu mezi domácnostmi v rozvíjejících se zemích, zvláště údajů o spotřebě, k měření životní úrovně a chudoby.
Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje ji až od roku 1968 na památku Nobela švédská centrální banka.
Vyhlášením držitele Nobelovy ceny za ekonomii v pondělí skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění.
Na vyznamenané čeká finanční odměna osm milionů švédských korun (23,3 milionu korun) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.