Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za ekonomii získal Brit Deaton. Zkoumal spotřebu a chudobu

Ekonomika

  13:13
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a bohatství. Oznámila to Královská švédská akademie věd.

Vyhlášení vítěze Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2015. Získal ji Brit Angus Deaton (nahoře na plátně) foto: Reuters

Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Má britské i americké občanství. Loni cenu získal francouzský ekonom Jean Tirole.

Naprostou většinu laureátů Nobelovy ceny za ekonomii tvoří osobnosti ze Spojených států. Letos ji však druhý rok v řadě získal Evropan (byť působící v USA).

Deatonova práce se točí kolem tří hlavních otázek: Jak spotřebitelé rozdělují své výdaje mezi různé zboží, kolik příjmů společnosti se utratí a kolik uspoří a jak nejlépe měřit a analyzovat blahobyt a chudobu? Svými výsledky pomohl transformovat oblasti mikroekonomie, makroekonomie a rozvojové ekonomiky.

Jeho práce mimo jiné pomohla určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny. Deaton je také průkopníkem ve využívání dat z průzkumu mezi domácnostmi v rozvíjejících se zemích, zvláště údajů o spotřebě, k měření životní úrovně a chudoby.

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje ji až od roku 1968 na památku Nobela švédská centrální banka.

Nobelova cena (ilustrační foto)

Vyhlášením držitele Nobelovy ceny za ekonomii v pondělí skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění.

Na vyznamenané čeká finanční odměna osm milionů švédských korun (23,3 milionu korun) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat