Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za ekonomii získal Brit Deaton. Zkoumal spotřebu a chudobu

USA

  13:13
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a bohatství. Oznámila to Královská švédská akademie věd.

Vyhlášení vítěze Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2015. Získal ji Brit Angus Deaton (nahoře na plátně) foto: Reuters

Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Má britské i americké občanství. Loni cenu získal francouzský ekonom Jean Tirole.

Naprostou většinu laureátů Nobelovy ceny za ekonomii tvoří osobnosti ze Spojených států. Letos ji však druhý rok v řadě získal Evropan (byť působící v USA).

Vaše práce slouží lidu, ocenil Lukašenko nobelistku Alexijevičovou. Knihy jí ale vycházet nesmí

Deatonova práce se točí kolem tří hlavních otázek: Jak spotřebitelé rozdělují své výdaje mezi různé zboží, kolik příjmů společnosti se utratí a kolik uspoří a jak nejlépe měřit a analyzovat blahobyt a chudobu? Svými výsledky pomohl transformovat oblasti mikroekonomie, makroekonomie a rozvojové ekonomiky.

Jeho práce mimo jiné pomohla určit, které sociální skupiny jsou ovlivněny zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny. Deaton je také průkopníkem ve využívání dat z průzkumu mezi domácnostmi v rozvíjejících se zemích, zvláště údajů o spotřebě, k měření životní úrovně a chudoby.

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje ji až od roku 1968 na památku Nobela švédská centrální banka.

Nobelova cena (ilustrační foto)

Vyhlášením držitele Nobelovy ceny za ekonomii v pondělí skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění.

Na vyznamenané čeká finanční odměna osm milionů švédských korun (23,3 milionu korun) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat