Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Od 11. května Česko opět povolí hromadnou dopravu do zahraničí

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Mezinárodní železniční a autobusová doprava bude moci znovu začít fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které od 14. března cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, v pondělí schválila vláda. ČTK to potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).
  15:25aktualizováno  20:33

Uvolněna bude i letecká doprava na další mezinárodní letiště. Obnovení mezinárodních linek bude podle dopravců záviset na podmínkách cest do zahraničí, například Slovensko a Polsko totiž stále omezují vstup cizinců do země. Bude také záležet na zájmu cestujících.

„Uvolňujeme restrikce i v dopravě. Navrhnu vládě od 11. května zrušit zákaz provozování mezinárodní drážní a autobusové dopravy. Pro překročení hranice tak bude možné využívat také autobusy nebo vlaky, které dopravci vypraví,“ napsal v pondělí odpoledne Havlíček na twitter. Později ČTK v SMS zprávě potvrdil, že vláda návrh schválila. Na hranicích bude policie u cestujících kontrolovat podmínky pro cesty do a ze zahraničí. Lidé se musí při návratu do vlasti prokázat negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14 denní karantény.

Nyní platí zákaz mezinárodní dopravy pro všechny dopravce v mezinárodní silniční, železniční i vodní dopravě. Vztahuje se na přepravu cestujících, nákladní doprava může do zahraničí i nyní. Po uvolnění budou zpřístupněny i hlavní železniční hraniční koridory jako Česká Kubice a Děčín na hranici s Německem a Břeclav a Horní Dvořiště na hranici s Rakouskem.

Ministerstvo dopravy by podle Havlíčka mělo po dohodě s ministerstvem vnitra v následujících dnech uvolnit mezinárodní provoz i na mezinárodních letištích, tedy v Brně, Ostravě a Karlových Varech. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

České dráhy o situaci jednají s úřady, které si u nich dopravu objednávají, a s dopravními partnery ze zahraničí. Společnost totiž zajišťuje provoz mezinárodních linek pouze na českém území.

RegioJet je podle mluvčího Aleše Ondrůje připraven obnovit své mezinárodní spoje téměř okamžitě. „Aktuálně nevidíme žádný důvod, proč by měla být stále zakázána přeshraniční pravidelná přeprava osob do zemí, jako je například Rakousko,“ uvedl. Uvolnění vládního opatření vnímá jako další krok k ekonomickému restartu země a cestování do zahraničí.

Také Leo Express je připraven v případě zájmu cestujících obnovit své linky do Polska a na Slovensko. Ty však zatím stále blokují opatření v sousedních státech, společnost proto doufá, že stát bude s těmito státy dále jednat o brzkém otevření jejich hranic.

Havlíček zatím nespecifikoval, za jakých podmínek by doprava do zahraničí měla fungovat. Vláda od předminulého týdne umožnila cesty do zahraničí. Při návratu do Česka se lidé musejí prokázat negativním testem na koronavirus, nebo musí jít do dvoutýdenní karantény.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!