130 let

Diskuze

Pád 'gigantů'. Co je s komunistickým průmyslem po 20 letech?

Velké průmyslové areály se v roce 1990 otřásly v základech. Padly buď hned, nebo skomíraly dlouhé roky. Lidé ztratili práci. Jen v málo případech našel stát pro rodinné stříbro silného investora, který podnik podržel. Postupem doby ale začaly z trosek gigantů vyrůstat nové, životaschopnější firmy, lidé se odvážili podnikat, uchytili se i v zahraničí. Tisíce neudržovaných a nevyužívaných areálů v zemi ale na své zmrtvýchvstání ještě čekají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

J. Frgalova

26. 10. 2011 14:07
pamatuji si ty řeči

před rokem 89.

 Spousta dělníků, ale i úředníků fabrik ( těžký i lehký průmysl) žvanila o tom, jak o ty výrobky nemá nikdo zájem, že ani ti Rusové je nechtějí, a když se tam výrobek odveze, tak stejně jej Rusové nezaplatí ( nebo pošlou za to ojetou lokomotivu, kterou si umíme vyrobit sami a líp), že ty výrobky jsou zastaralé, že neumíme vyrábět rychle, že je to centrálním plánováním, že to chce soukromníka, ten by jim ukázal atd... všichni se bili v prsa, že se ty fabriky mají raději zavřít, než je takto živit, že se na to nedá koukat jak to jde zugrunt ( staré stroje, všude špína, baráky neopravené, zázemí ještě z doby před válkou).

V době perestrojky ty hlasy byly slyšet i v televizi, už tenkrát se objevovaly názory o investicích do nových technologií a odklonu od těžkého průmyslu. A překulí se dvacet let a lidí pláčou a dojímají se nad padlou fabrikou. Zajímalo by mne, zda by takto usilovně ( stranicky) plakali i nad fabrikou nějakého soukromníka, kdyby ji zavřel ( myslím, že by spíše brečeli proto, že nemají práci, ale ne pro tu fabriku jako takovou, a už vůbec by se jim nestýskalo po fabrikantovi).

Jinými slovy, i kdyby to zprivatizoval sám pánbůh stejně by to šlo do kytek ( otevřením trhu se to jen urychlilo. A pánové, co tyto fabriky koupili to věděli, jen si mysleli, že prodají aspoň ty mašiny, a že pozemky, po odstranění ekologických škod, půjdou na dračku. Kdyby věděli, že to tak dopadne, fabriky si ani nevšimou. Někteří ovšem měli štěstí a z fabriky vyždímali co se dalo a co jim tento stát, potažmo my jsme dovolili. Budiž jim přáno, do hrobu si to stejně nevezmou)

0 0
možnosti
AP

A. Podšer

22. 10. 2011 21:48
budeme

držet nad vodou rodinné stříbro, jenom proto, že je to rodinné stříbro? že bychom zachraňovali například Poldovku jen proto, že je to náš poklad? není konkurence schopná, pryč s ní; prostě v číně hutnějí železo daleko levněji, takže v konkurenci neobstojí a aby obstála, budeme ji podbízet dotacemi, tedy penězmi, které se musí někomu jinému vytáhnout z kapsy; jsou průmyslová odvětví, ve kterých se dokážeme prosadit, byť se zahraniční spoluúčastí, aniž bychom se spolupodíleli na deformování už tak zdeformovaného trhu, hutnictví nebo cokoliv jiného to není - pryč s tím, bez ohledu na to, že v podniku pracoval už můj pradědeček

0 0
možnosti
DN

D. Nowodny

22. 10. 2011 19:33
KAM

ZMIZEL VŠECHEN MAJETEK Z LIKVIDACE NAŠEHO PRÚMYSLU ?? !!!!

Nikdo nic neví, všechno se " vypařilo" !!!!

0 0
možnosti
OK

o. kurz

24. 10. 2011 11:29
Re: KAM

Obávám se, že ten "majetek", o kterém mluvíte, neměl vůbec žádnou cenu. Např.., ona, jedním pisatelem zmíněná Poldovka, ani tu korunu co za ni dal pan Stehlík.

0 0
možnosti
DN

D. Nowodny

22. 10. 2011 19:27
Symbol

kapitalismu je konkurenční boj.  Na přiklad likvidace našeho  zbrojniho  průmyslu byla velmi vítana.  Proto jsme se zbavili  i kontroly našich bank ?

0 0
možnosti
AP

A. Podšer

22. 10. 2011 21:12
Re: Symbol

žádný kapitalismus neexistuje, je jenom velká spousta lidí na zemi a velké starosti s tím jak všem zajistit obživu, teplo, vodu a jakous takous životní úroveň; je nás tolik, že se na všechny prostě nedostane; odložte příručku Kapitál a myslete

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

22. 10. 2011 19:01
Studená válka v Evropě a zbrojní výroby v RVHP

Uvědomujeme si, že od r.1947/48 nastala Studená válka. Svět byl politiky mocností rozdělen na "kapitalisty" a "komunisty" a obě strany před i za "Železnou oponou" horlivě zbrojili a válčili v jiných státech, kde byly strategické suroviny. Proč se válčilo ve Vietnamu? Inu měli tam bohatá ložiska bauxitu, z toho se dělal hliník a z jeho slitin plechy na válečná i civilní letadla. Též v Koreji se válčilo, severní Korea má bohatá naleziště uranu. Střední východ též má spoustu uranu, viz Pakistán. Zbrolili dvě půlky světa, až do doby kdy jim někdo spočítal, že se již navzájem mohou pozabíjet asi 6 krát (dnes ještě asi 2 krát). Po dohodě supermocností (válečných) USA-SSSR, Regan-Gorbačev, r.1986 v Rejkavíku "nastaly" či byly vyvolány revoluce. A průmysl a půdu si začali si občané transformovat na civilní výroby. A to stojí mnoho práce a peněz a dluhů občanů mnoha a mnoha státu. Přitom mají křesťané to oblíbené "NEZABIJEŠ" někde. Speciálně ty lidi,  kteří financují zbrojařské firmy. Kdyby se nejlepší mozky namísto zbraním věnovali výrobě energie, neměli bychom problémy s nedostatkem energií za velké Kč a lidé by mohli s důvěrou pohlížet ke hvězdám. Na místo toho se, díky médiím, tetelí strachy ze společného nepřítele "Muslima".

0 0
možnosti

J. MVDr. Čížek

24. 10. 2011 7:56
Re: Studená válka v Evropě a zbrojní výroby v RVHP

Až vám ten "muslim" pod zadkem odstřelí nástražnou bombu, tak bych chtěl vidět, jak se budete tetelit blahem. Pokud na to ještě budete mít čas ...

0 0
možnosti
IS

I. Simacek

22. 10. 2011 16:48
je tu ovšem malý problém

Štíhlé firmy s nízkými náklady nejsou schopné udělat větší investiční zakázky,protože prostě nemají lidi a vybavení. Navíc řada technických profesí v zásadě zanikla.Potom ovšem nejsou schopny naše firmy konkurovat při výběrových řízeních do zahraničí.

Najděte u nás třeba firmu,která dnes postaví na klíč cukrovar nebo elektrárnu?To,co vzniklo z bývalého státního průmyslu,jsou jen malé zbytky,nevíc mnohdy zadlužené a v úpadku vinou neschopného vedení,Proč třeba banky neinvestují do našeho průmyslu?Banky nejsou české a navíc je pro ně jednodušší vydělávat na poplatcích klientů.

0 0
možnosti

v. čajka

22. 10. 2011 15:47
Proč komunistický?

Nestačí říct jen "domácí"?A co zbylo z domácího průmyslu po 20letech?Od roku 1990 jsme se postupně stali zemí bez vlastního průmyslu.Místní průmysl,pokud jsou to podniky s více než 50 stálými zaměstnanci,to jsou ve skutečnosti v drtivé většině podniky zahraničních vlastníků.Českého průmyslu tu zbylo jen symbolické množství.S někdejší relativní soběstačností je konec.I takové základní věci,jako pečivo,uzeniny,obuv,oděvy,psací potřeby,či nábytek bývají mnohdy z dovozu.A myslím,že ke "konečnému řešení" místního průmyslu a podnikání se už schyluje.Přežijí jen vyloženě nezbytné služby.Dvacet let po hadráku a v česku chcípl pes.

0 0
možnosti
MC

M. Chmelíček

22. 10. 2011 22:47
Re: Proč komunistický?

Ani vy bolševici si asi neděláte iluze o konkurenceschopnosti výrobků, které se tu tenkrát vyráběly. Ukaž jeden jediný příklad komunistýckého státu, který by trvale prosperoval, nebo zavři tu svoji rudou prolhanou tlamu.

0 0
možnosti
PH

P. Hlosta

22. 10. 2011 14:29
Kdo byli oni privatizátoři?

Po Sametu Soudruzi ředitelé, náměstkové, tajemníci  i nejvyšší pohlaváři přešli volným krokem do nového, kapitalistického systému. Měli nejvyšší sumu informací ve společnosti, největší počet kontaktů mezi sebou navzájem a ani kapitál jim nechyběl do začátku, případně si jej půjčit.

Zná snad někdo z bývalých nomenklaturních kádrů dřívějška některého z nich, který by měl nouzi? Všichni do jednoho jsou víceméně za vodou. kapitálové toky jsou obsazeny a drženy bývalými představiteli komunistické vrchnosti a jejich pomahači, případně vekslem a zlodějíčky. V nemalé míře převzali jejich dědictví potomci a rodinní příslušníci a dnes tvoří podstatu ekonomické základny v Česku.

Jestliže existují vytunelované ruiny fabrik, pak jsou to pozůstatky činnosti právě této komunisticko zlodějské elity. Že nejsou zrovna členy KSČM neznamená jejich nevinu, ba naopak. VŽDY dokázali převlíct kabát a čurat po větru.

Je jen naivitou občanů, že tyto fakta nevnímají, případně si mnozí nechtějí přiznat svou vlastní minulost, svůj podíl na morálním marasmu. Měli by jít za svými bývalými soudruhy řediteli se poptat jak se jim daří v tom "hnusném" kapitalismu.

0 0
možnosti
MR

M. Raabová

22. 10. 2011 15:41
Re: Kdo byli oni privatizátoři?

Už dlouho to tady píši a dostávám samé mínusy. Toto lidé nechtějí slyšet, je to totiž pravda a oni by nemohli nadávat na kapitalisty a chválit socany a komunisty. Jen jste zapomněl  ještě na veksláky, kteří měli kapitál a šli těmto kádrům na ruku. Proto to u nás vypadá tak jak vypadá: komunista a vekslák nikdy nebude umět podnikat. Jen tunelovat, okrádat a hrabat pro sebe.

0 0
možnosti
VV

V. Vávra

22. 10. 2011 13:19
devastace

Ano, devastace. Po devastaci je vse za pusinku. Devastace je 00 konkurence. Podle LN se jedna o komunisticky prumysl, ne narodni, ne cesky. Vyroba se rozdeluje na komunistickou a ostatni.

0 0
možnosti
PZ

P. Zeman

22. 10. 2011 13:41
Re: devastace

A nebyl to snad komunistický průmysl? Byl tak řízený a i tak vypadal :-P

0 0
možnosti