Paroubkovi podle jeho slov aktivní politika příliš nechybí a návrat do ČSSD zdůvodňoval tím, že chce socialisty podpořit v těžkých časech. Ze strany podle něj odchází měsíčně stovky lidí, a také se potýká s propadem preferencí u voličů. Morální podpora byl tedy primárním důvodem pokusu o návrat, ačkoliv někteří tento krok dle jeho názoru asi chápali jako podání přihlášky na předsedu sociálních demokratů.
Paroubek se do ČSSD nevrátí. Pro jeho přijetí nehlasoval ani jeden člen výboru![]() |
Volby podle Paroubka pro ČSSD dopadnou tragicky, což je také důvod skepse premiéra Bohuslava Sobotky a lídra strany Lubomíra Zaorálka z jeho návratu do politiky. Když se však dialog stočil k podání přihlášky v Cerhenicích, začal mít Paroubek ke směřování rozhovoru výhrady, protože Rozsypal narážel na to, že nesplňuje základní podmínku k návratu.
Pokud totiž mezi sociální demokraty chce vstoupit člověk, který byl členem v jiné politické straně, musí jeho návrat dle pravidel ČSSD schválit organizace, v níž byl v minulosti členem. Proti Paroubkově přihlášce se však přazský krajský výbor vyjádřil jednohlasně nesouhlasně. Bývalý premiér založil stranu LEV 21 - Národní socialisté, jíž také předsedal v letech 2011 až 2014, a proto se mu návrat do ČSSD ztížil.
Paroubek se o tomto tématu i přes opakované Rozsypalovy pokusy odmítal vyjadřovat a vyhrožoval opuštěním studia. „Vy nechcete odpovídat na otázky Českého rozhlasu?“ reagoval na jeho odchod moderátor. „Já nevím, proč bych odpovídal na vaše otázky, já chci odpovídat na politické záležitosti a ne tyto záležitosti,“ odvětil při svém odchodu bývalý premiér a po několika minutách odešel.
Rozsáhlý rozhovor s Jiřím Paroubkem pro Lidovky.cz si můžete přečíst zde.