Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sex vs. bolest hlavy: Češky přebírají iniciativu, hlava teď bolí muže

Ekonomika

  18:00
Ženy v 60. letech odhodily podprsenky a ujaly se iniciativy v sexu, pár let poté zaznamenali odborníci ohromný nárůst poruch erekce u mužů. Sexuální revoluce dokázala opravdu revolučně proměnit sexuální chování lidí. Sklízíme však i její hořké plody. Může větší rovnost mezi mužem a ženou zmenšit zájem o sex? Není to vyloučeno.

Sex a nesex? Nový průzkum ukazuje, že Češky přebírají iniciativu, Čechy bolí hlava foto: Petr Kozlík

Sednu si naproti sympatickému sexuologovi, profesoru Petru Weissovi. Známe se dvacet let. Přesně od roku 1993, kdy spolu s docentem Zvěřinou publikovali první výsledky jejich ojedinělého výzkumu Sexuálního chování v ČR. Nedávno zveřejnili už páté pokračování, která dávkují vždy po pěti letech. Budeme mluvit o lecčems. Začnu příběhy, které mi podezřele často vyprávějí ženy. Před dvaceti lety tak nemluvily.

Prostě se na něj vrhnu... a je to trapné

Budu jim říkat Evy (zbláznily by se, kdybych napsala jejich jména). Je jim od třiceti do šedesáti let. Jejich písně zní jak harmonický chorál. Eviny partnery opustila vášeň. 

„Dobrý,“ řeknu Evám, „to se dalo čekat.“ 

„Ne,“ namítají Evy, „on se mnou prostě vůbec nespí.“ 

A začnou variace na to, jak se jejich muži vyhýbají milování: „Sedí před televizí tak dlouho, až si myslí, že spím. Lehne si pak vedle mě, to víš, že nespím, dala bych rok života jen za dotyk…“ Když si muž všimne nenápadné iniciativy Evy, řekne, že ho bolí hlava. Řekne, že má starosti v práci. Představuju si ty noci: „Co uděláte?“ A ony opět sypou variance: „Pokusím se s ním o tom mluvit. Nechce. Navléknu se do svůdného prádélka. A nic. Nebo se na něj prostě vrhnu… a je to trapný.“ Tuším, že jejich partneři to vědí. Možná právě ta okatá touha po jejich pravici je nevzpřimuje. Možná...

Anketa

Koho ve vašem vztahu bolí hlava častěji?

Muže 274
Ženu 605
Ani jednoho 414
Oba 87

... takže profesor Weiss: „Evoluční naprogramování přeje spíš aktivitě mužů než žen. Vždyť i při seznamování je aktivita žen méně nápadná než u mužů. Muži se dvoří ženám a soutěží o reprodukční přístup k ní. Ženy jsou ty, které určují, kdo z uchazečů bude připuštěn.“

Ano, tak to bylo vždycky. Ale role se přece otočily, nejen v seznamování, namítám. „To začalo sexuální revolucí, kdy se ženy ujaly erotické iniciativy, což vedlo na počátku 70. let k prudkému nárůstu pacientů s problémy s erekcí. Nevyplácí se narušovat zavedené vzorce chování.“

O tom, zda rovnoprávnost ničí manželský sex, a o dalších trendech v českých ložnicích si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 16. května.

V magazínu navíc najdete:

  • Rozhovor se známým psychiatrem Cyrilem Höschlem o skladateli Bedřichu Smetanovi a jeho nemocech. 
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.