Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pepco rakouský trh nedobylo a jde do insolvence. Skončí tam 73 poboček

ilustrační snímek foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Je to teprve dva a půl roku od doby, kdy se na rakouský trh rozhodla expandovat společnost Pepco. Polský řetězec tehdy převzal většinu prodejen firmy CCC, která se zaměřuje na prodej obuvi. Pepco si díky tomu zajistilo síť téměř 30 prodejen, která se o rok později rozšířila na padesát a v roce 2023 dokonce na více než 70 obchodů. Nyní jde ale na rakouském trhu do insolvence.
  17:08

Řetězec Pepco se v rámci své strategie zaměřuje hlavně na rodiny s napjatým rozpočtem. Na obchodní ploše o 350 až 700 metrech čtverečních se věnuje prodeji hraček, domácích potřeb či nábytku. Úspěch z velké části východní Evropy se ale na rakouském trhu nepovedl zopakovat, informoval rakouský server Der Standard.

Pepco se jen po několika měsících rozhodlo na rakouském území ukončit činnost. Příští týden podá návrh na insolvenci, která se dotkne 680 zaměstnanců v 73 pobočkách. K první vlně propouštění již došlo a vedení Pepco se zároveň snaží usilovně hledat nájemce do obchodních prostor, ve kterých ještě dnes působí.

Společnost Pepco, která je kótovaná na varšavské burze, své investory informovala, že v Rakousku se jí nepodařilo dosáhnout odpovídající úrovně výnosů. Díky tomu, že Pepco rakouský trh úplně opustí, se následně zlepší ziskovost i cash flow celé skupiny. Firmě se zároveň uvolní ruce a bude mít možnost se zaměřit na trhy, na kterých bude mít možnost dosáhnout zajímavějších výsledků.

„Společnost Pepco na rakouském trhu i přes řadu různých iniciativ a strukturálních změn nadále generovala ztráty,“ uvedla skupina. Kdy přesně budou obchody na rakouském trhu zavřené, záleží na rozhodnutí insolvenčního správce.

Česko ani další státy to neovlivní

Vedení Pepco zároveň informovalo, že na strategii růstu v případě západní Evropy toto rozhodnutí nebude mít žádný vliv. Nemá mít ani žádné dopady na podnikání společnosti ve státech, kde Pepco již nyní působí, a to včetně České republiky.

„Odchod společnosti Pepco z rakouského trhu neovlivní její působení v jiných zemích. Česká republika je naším stabilním trhem, kde očekáváme a plánujeme další růst,“ uvedl pro iDNES.cz za Pepco Gergely Potyi, který má v rámci firmy na starosti rakouský, český, slovenský a maďarský trh.

V mezinárodním měřítku dosáhla skupina Pepco ve finančním roce 2022/2023 rekordních tržeb. Ty vzrostly o více než 17 procent na 5,65 miliardy eur. Čistý zisk ale klesl o 41 procent na 102 milionů eur. Na území Polska má Pepco více než 1 300 poboček, v Rumunsku pak dalších 449 obchodů. V případě Itálie jich je 178 a na španělském území 214. Každý rok se Pepco v mezinárodním měřítku snaží otevírat 300 nových obchodů.

V Rakousku se nedaří ani dalším firmám

Pepco v loňských letech doplatilo na celkový pokles rakouského maloobchodu, který se v meziročním srovnání dostal až na 3,4 procenta. Kromě Pepca ohlásily finanční problémy i další firmy. Počet insolvencí se tam meziročně zvýšil o 14 procent na necelý 1 tisíc. Skončil třeba i oblíbený výrobce pánského oblečení Grandits.

Řada rakouských poboček společnosti Pepco se nachází v obchodních centrech. Některé majitele ale rozhodnutí polské firmy překvapilo. Řadí se mezi ně i vlastník obchodních center Auhofcenter a Riverside, kterým je Peter Schaider. Ten pro server Der Standard uvedl, že Pepco s ním má sedmileté nájemní smlouvy, za které skupina ručí. Zároveň dodal, že pod jeho střechou se tomuto obchodu dařilo.

Strategie společnosti Pepco doplatila na vysoké rakouské nájemné. Vysoké jsou v Rakousku i mzdy zaměstnanců, které v oblasti maloobchodu navíc dlouhodobě stoupají. Naposledy v meziročním srovnání dokonce o 8 procent.

Autor: