Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Podle Herecké asociace kodex dabingu krizi na TV Prima nevyřeší

Média

  6:00
PRAHA - Kodex výroby dabingu, který tento týden vydala v reakci na spor dabingových studií, herců a zastupujících agentur TV Prima, podle Herecké asociace (HA) krizi dabingu neřeší. Po pátečním jednání její dabingové sekce to řekl prezident asociace Jiří Hromada.

Logo televize Prima foto: Reprofoto

Spor se vyhrotil vloni, kdy dabingová studia přestala spolupracovat s herci v agenturním zastoupení, kteří požadovali lepší podmínky včetně vyššího finančního ohodnocení.

Češi se budou moci dívat, na co budou chtít. Službu spustí TV Prima

„Herecká asociace opakovaně žádala vedení TV Prima o setkání, kde by se mohla společně řešit krize v dabingu. Bohužel jsme dostali odpověď, že další jednání je bezpředmětné,“ dodal Hromada.Podle stanoviska HA vznikly zásady, jimiž se při dabování pořadů bude Prima řídit, proto, aby si televize obhájila a odůvodnila kroky, které loni učinila. „A to především přeobsazením většiny agenturních herců v seriálech a jejich takřka nulovou účastí na nových projektech. Je nastaven tak, aby do budoucna měla Prima volné ruce a při krizové situaci se mohla opřít o kodex, kterým obhájí a legalizuje své záměry,“ uvedl Hromada v prohlášení, které podepsal i šéf dabingové sekce Zdeněk Hruška. Kodex nepovažují jako garanta záruky k zachování kvalitního českého dabingu, ale jako jasnou a varovnou odpověď „neposlušným“ hercům.

„Českou dabingovou scénou delší dobu hýbou diskuze, situace ztrácela na přehlednosti a naše pozice byla často prezentována zkresleně. Proto jsme se rozhodli naše stanoviska zveřejnit a dát jim formu transparentního kodexu,“ uvedl tento týden generální ředitel skupiny Prima Marek Singer.

Spor začal gradovat poté, co někteří herci začali vyžadovat nová pravidla tvorby; dabingová studia je proto přeobsadila. „Doplácíme na to, že jsme chtěli změnit praxi komerčních produkcí, které od nás vyžadují více práce za kratší dobu a nabízejí za to méně peněz,“ uvedl už dříve Hromada. V září 2014 zástupci asociace na protest vystoupili z poroty Cen Františka Filipovského.

V kodexu Primy, který má 13 bodů, se mimo jiné píše, že dabing je společným výtvorem překladatelů, úpravců, režisérů, zvukařů, dramaturgů, dabérů, produkcí i zadavatelů. „Dabing je týmová práce, obecně však platí, že hlavním garantem kvality výsledného díla je výrobní dabingové studio, vedoucí dramaturg a režisér českého znění,“ zní jedna ze zásad. V dalším bodu se uvádí, že ke všem profesím se přistupuje stejně bez ohledu na to, ať jsou někde organizováni nebo někým zastupováni či jednají sami za sebe.

Podle kodexu dabingové studio sjednává odměnu, která by měla být výsledkem dobrovolné dohody obou stran a odrážet současnou tržní hodnotu a náročnost výkonu. Televize se i nadále zaměří na kvalitní výsledek. „Ale protože jsme komerční televizí, zajímá nás samozřejmě i hospodárnost,“ podotkl vedoucí dabingu FTV Prima Jaroslav Richtr. Za neetické považuje dodatečné vznášení finančních či jiných požadavků nebo pokusy o vměšování se do finančních rozpočtů soukromých firem.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...