Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie uzavřela výjezd z Blanky: 43 řidičů projelo zákaz, 8 couvalo do tunelu

Ekonomika

  5:55
PRAHA - Praha zažila první testovací uzavírku výjezdu z pražského tunelu Blanka. Exit vypouštějící auta směrem k Vítěznému náměstí rozsvítil červenou v neděli 25. září a necelé čtyři hodiny trvající pokus vyžádaný radnicí Prahy 6 ukázal, že toto opatření může být i hodně nebezpečné.

Křižovatka u Prašného Mostu před vjezdem do tunelového komplexu Blanka. foto:  František Vlček, MAFRA

První a zatím i poslední uzavření výjezdu na Prašný most odstartoval policejní dispečink poslední zářijovou neděli přesně v sedm hodin ráno. Auta směřující od Malovanky - západního vjezdu do tunelového komplexu - musela pokračovat dál, červené křížky, text „Prašný most uzavřen“ a další zřetelná výstražná značení je měla od odbočení do uzavřeného výjezdu odradit.

To se podle informací serveru Lidovky.cz evidentně nepovedlo. „43 vozidel nerespektovalo zákaz vjezdu na rampu a použilo ji k výjezdu na Prašný most, osm automobilů nerespektovalo zákaz vjezdu a couváním se vrátilo z rampy do tunelu,“ vypočítává mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Policejní dispečink zkoušku ukončil v 10.52, trvala necelé čtyři hodiny. Zarážející je, že řidiče nezastavilo hned několik stupňů upozornění včetně žlutých šipek, které vyvádí šoféry z odbočovacího pruhu. Varovné je hlavně riskantní couvání řidičů zpět do tunelu.

Kvůli bezpečnosti není možné exit uzavřít závorou, proto řidiči snadno proklouzli ven.

„K těmto situacím bohužel docházelo, protože lidé se často vůbec nedívají na značení a takzvanou pruhovou signalizaci přehlížejí,“ podotýká vrchní komisař pražské dopravní policie František Brtek. V tuto chvíli nemá informace o tom, že by měla následovat nějaká další uzavírání exitu na Prašný most.

Vjezd do tunelového komplexu Blanka.
Vliv tunelu Blanka na vybraná místa pražské dopravy.

Pro lepší pochopení situace: zavření zmíněného výjezdu z Blanky v době dopravních špiček si prosadilo vedení Prahy 6, které poukazovalo na to, že řidiči vyjíždějící z tunelového komplexu po Svatovítské ulici směrem na Vítězné náměstí tuto část města nepřiměřeně zahlcují.

Politici z pražského magistrátu po prvotním odporu 22. září svolili k vykoušení uzavírky. Na neděli 25. září dopoledne – tedy zcela mimo dopravní špičku – pak domluvili s policií první test.

„Podle mých informací se toto opatření ukázalo jako možné a na základě toho byl vydán pokyn, aby se ve špičkách nebo při zácpách používalo. Policie by měla podle situace, kterou uvidí v řídicím středisku, reagovat,“ míní starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Samotná dopravní policie ale zatím žádný podnět nedostala a faktem je, že od zářijového testu se už žádný další neuskutečnil.

Pražští správci silnic si všímají ještě toho, kam se auta v rámci nedělní cvičné uzavírky z Prašného Mostu přelila. Uzavírka totiž může přenést nepříjemnou dopravní zátěž jinam. Na druhou stranu je samozřejmě složité usuzovat z testu, k němuž došlo zcela mimo nejfrekventovanější dopravní časy.

„Vozidla, která nemohla odbočit na Prašný Most, vyjela následujícím výjezdem na Letné a k jízdě do Dejvic většinou použila Pelléovu ulici, některá pak Svatovítskou s příjezdem od Špejcharu. Lze předpokládat, že po dobu uzavření rampy použije část řidičů ve směru od Malovanky k Prašnému Mostu jízdu po povrchu Patočkovou ulicí,“ naznačila možné další zatížení Letné mluvčí TSK Barbora Lišková.

JAK SE ZAVÍRÁ EXIT

  • Pro uzavření výjezdové rampy z Blanky ve směru od Malovanky na Prašný most je v dopravní části řídícího systému komplexu naprogramován příslušný dopravní stav.
  • Jde o předem nastavenou kombinaci symbolů příslušných proměnných dopravních značek (PDZ) v tunelu Brusnice B. Musí ji manuálně aktivovat operátor dopravy, policista z hlavního dopravního velína v ulici Na Bojišti.
  • Spustí se přechodová sekvence, kdy se v určitých intervalech postupně přestaví příslušné symboly PDZ pruhové signalizace nad odbočovacím jízdním pruhem ze zelené šipky na červený křížek, symboly rychlostních PDZ (ze 70 km/h na 50 km/h), informativní značky pod stropem tunelu s informací o uzavření rampy na tunelových zařízeních pro provozní informace, zobrazí se text „provoz omezen“.
  • Poté, nejpozději po doběhnutí přechodové sekvence, se zobrazí text „Prašný Most uzavřen“.
  • Po doběhnutí této sekvence se z řídícího systému na světelném signalizačním zařízení (SSZ) Prašný most posílá signál pro tento mimořádný stav a řadič SSZ automaticky aktivuje příslušný signální program pro provoz křižovatky bez výjezdové rampy.
  • Do systému celoměstských zařízení pro provozní informace (ZPI), která jsou mimo tunel, je odeslána informace o nastavení dopravního stavu až po doběhnutí přechodové sekvence a objeví se na nich nápis „Exit Prašný Most uzavřen“.

Zdroj: TSK

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat