130 let
Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn.

Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Zklamání. Polsko má méně plynu z břidlic, než se čekalo

Ekonomika
  •   13:48
VARŠAVA - Polsko své zásoby plynu z břidlic odhaduje na 346 až 768 miliard metrů krychlových. Uvedl to Státní geologický institut. Je to několikanásobně méně, než předloni zveřejnil americký Úřad pro energetické informace (EIA).

Ve své studii odhadl zásoby této suroviny v Polsku na 5,3 bilionu metrů krychlových.

Náměstek ministra životního prostředí Piotr Woźniak řekl, že údaje jsou jen předběžné a že odhady zásob mohou vzrůst s tím, jak pokračují průzkumné vrty břidlicového plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Maximální zásoby tak mohou být do 1,92 bilionu metrů krychlových. Úřady doposud udělily přes 100 koncesí na průzkum ložisek plynu z břidlic. Dostali je těžařští giganti jako Exxon Mobil a Chevron. Do průzkumu se pustily i polské státní firmy, jako je třeba plynárenský monopol PGNiG nebo rafinérská společnost Orlen.

Polsko má také 145 miliard metrů krychlových zemního plynu z konvenčních zdrojů. V současnosti spotřebuje 14,5 miliard metrů krychlových této suroviny ročně. Při takové spotřebě by Polsku zemní plyn z vlastních zdrojů vystačil na 35 až 65 let.

Sny o plynovém eldorádu

Poté, co EIA předloni zveřejnila svoji zprávu o tom, že Polsko má největší zásoby plynu z břidlic v Evropě, mnoho Poláků začalo snít o tom, že se jejich země stane "plynovým eldorádem" a že bude na několik set let soběstačná a zbaví se závislosti na dodávkách suroviny z Ruska.

Poláci si chtěli brát příklad ze Spojených států, které se v posledních letech díky plynu z břidlic staly nezávislé na jeho dovozu, a dokonce ho začaly vyvážet. Zároveň v USA klesly ceny plynu a v této branži vznikly statisíce nových pracovních míst.

Nicméně v Evropě se šíří obavy z dopadu těžby na zásoby vody. Některé země jako Francie a Bulharsko už zakázaly i pouhý průzkum nového zdroje. Podle nedávno zveřejněné studie polského Státního geologického institutu ale zkušební těžba břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení neboli frakování v severním Polsku nemá nebezpečný vliv na podzemní a povrchovou vodu ani ovzduší.

Zásoby břidličného plynu jsou podle všeho i v Česku. V oblastech, kde by firmy chtěly zkoumat zásoby této suroviny a případně ji i těžit, se kvůli obavám o životní prostředí zvedl odpor ze strany obcí a místních lidí.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK