Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Italský soud osvobodil muže, jenž pomohl k asistované sebevraždě ochrnutému příteli

Svět

  15:45
MILÁN - Soud v italském Milánu v pondělí osvobodil místního politika Marka Cappata, který v roce 2017 pomohl k asistované sebevraždě ve Švýcarsku ochrnutému a slepému příteli známému jako DJ Fabo. Soud rozhodl, že Cappato (48) se trestného činu nedopustil. V soudní síni si za to porota vysloužila potlesk, informovala agentura ANSA.

DJ Fabo podstoupil v úterý asistovanou sebevraždu foto: youtube.com/Aspie Eightyseven

„Chtěla bych říct, že Fabiano, stejně jako já, by dnešní verdikt přivítal, protože celou dobu bojoval o to, aby všichni měli svobodnou volbu (zemřít),“ komentovala rozsudek dýdžejova snoubenka Valeria Imbrugnová, boxerka a psycholožka.

Fabiano Antoniani, známý jako DJ Fabo, který po autonehodě v roce 2014 zůstal ochrnutý na všechny končetiny a také oslepl, žádal o možnost ukončit vlastní život i v otevřeném dopise italskému prezidentovi Sergiovi Mattarellovi. Poté jej Cappato odvezl do Švýcarska na speciální kliniku, kde muž v únoru 2017 podstoupil asistovanou sebevraždu.

Capatto se posléze sám přihlásil úřadům a uvedl, že kromě pomoci příteli chtěl také zahájit debatu o legalizaci asistované sebevraždy v Itálii. V této silně katolické zemi zákon eutanazii ani asistovanou sebevraždu neumožňuje a trestá podněcování k sebevraždě či pomoc se sebevraždou až dvanáctiletým vězením.

Soud v Miláně kvůli Cappatovu případu požádal ústavní soud o vyjasnění platného práva. Letos v září ústavní soud rozhodl, že asistovaná sebevražda by se měla povolit při splnění určitých podmínek. Kromě souhlasu trpící osoby je jednou z nich podle soudu „fyzické i psychické utrpení, které pacient považuje za nesnesitelné“.

Možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. Uznává ji jen velmi málo států, například Belgie, Kolumbie, Lucembursko, Kanada či Nizozemsko, které ji legalizovalo jako první země na světě v roce 2002. V některých dalších státech je legální asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z možností legální není.

Autor: