Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Vše o insolvenci: O střechu nad hlavou přijít nemusíte. Kdy nedojde k prodeji domu či bytu?

Rodinný dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům. | foto: Shutterstock

PRAHA Advokátní kancelář ŽIŽLAVSKÝ připravila pro čtenáře LN insolvenční seriál, v němž prakticky mapuje problematiku spojenou s dluhy.

Vstup dlužníka do oddlužení nemusí znamenat, že dlužník přijde o střechu nad hlavou. I když dlužník bydlí ve vlastním domě nebo bytě, tak často existují cesty, jak tuto nemovitost uchránit před prodejem a ponechat ji ve vlastnictví dlužníka. Možností se liší podle způsobu provedení oddlužení a podle toho, zda je nemovitost předmětem zajištění pohledávky některého z věřitelů či nikoliv. Předmětem zajištění je nemovitost zejména v případech, kdy k ní má věřitel platně zřízeno zástavní právo.

Zajištěná nemovitost

Pokud je k nemovitosti zřízeno zástavní právo, zpeněží se v oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty tehdy, pokud dá zajištěný věřitel pokyn ke zpeněžení. Zajištěným věřitelem je nejčastěji banka, která dlužníku poskytla hypoteční úvěr. Dlužník se s takovým věřitelem může dohodnout, že úvěr bude nadále splácen a věřitel pokyn ke zpeněžení neudělí. Pokud jsou splátky úvěru v nižší výši, může je dlužník hradit ze své nezabavitelné částky. V případě vyšších splátek je možné řešení například v přistoupení další osoby k úvěrové smlouvě.

Při oddlužení prostým zpeněžením majetkové podstaty se zajištěná nemovitost zpeněžuje i bez žádosti věřitele. Pokud však je výše pohledávky zajištěného věřitele vyšší, než hodnota nemovitosti, nebo pokud zpeněžením ostatního majetku dojde k plnému uhrazení pohledávek nezajištěných věřitelů, může zajištěný věřitel požádat, aby nemovitost zpeněžena nebyla. Prostor pro jednání s věřiteli se tak otevírá i v těchto případech.

Nezajištěná nemovitost

U nezajištěných nemovitostí je rozhodující, jaký způsob provedení oddlužení bude zvolen. Zatímco v oddlužení prostým zpeněžením majetkové podstaty dojde ke zpeněžení nemovitostí téměř vždy, v oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty dojde ke zpeněžení nemovitosti, která dlužníku slouží k bydlení, pouze v případech, kdy její hodnota zjištěná znaleckým posudkem přesáhne částku, která bude odpovídat určitému násobku částky na zajištění obydlí v dlužníkově bydlišti. Podrobná pravidla pro výpočet hodnoty chráněného obydlí budou stanovena v prováděcích předpisech k insolvenčnímu zákonu. Smyslem je, aby dlužník nebyl nucen opustit své obydlí přiměřené hodnoty a hledat si bydlení jiné, které by mohlo být pro dlužníka nákladnější, než bydlení ve vlastní nemovitosti.

Vybavení domácnosti

V žádném ze způsobů řešení oddlužení nejsou zpeněžovány věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti dlužníka, kterými jsou zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takových věcí zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti.

Když se nezadaří

Ani v případech, kdy se nemovitost dlužníka nepodaří před prodejem uchránit, není třeba věšet hlavu. Nezabavitelná částka zůstávající dlužníkovi z příjmů, by (po jejím případném zvýšení soudem) měla dlužníkovi zajistit možnost důstojného nájemního bydlení.

Petr Veselý

Od roku 2007 pracoval v české advokátní kanceláři, kde se zabýval především konkursním a insolvenčním řízením, právními vztahy k nemovitostem, vymáháním pohledávek a trestním právem. Od roku 2010 působí jako právník v advokátní kanceláři ŽIŽLAVSKÝ, od roku 2013 jako advokát – partner. Disponuje povolením Ministerstva spravedlnosti České republiky působit jako insolvenční správce.

Advokát Petr Veselý.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...