Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo být na internetu zapomenut? Zatím se učíme, oznámil Google

Ekonomika

  7:00
LONDÝN - Americká internetová společnost Google změnila své rozhodnutí o odebrání několika odkazů na internetové stránky britského listu Guardian. Neobnovila však odkazy na článek BBC. Oznámení podle agentury Reuters upozorňuje na obtíže, které vyhledávač má v Evropě s realizací "práva být zapomenut".
Google – ilustrační foto.

Google – ilustrační foto. foto: Reuters

Guardian protestoval proti odstranění odkazů na články o tom, jak fotbalový rozhodčí lhal o rozhodnutí o penaltě. Není jasné, kdo Google požádal o odstranění odkazů.

ČTĚTE TAKÉ:

Google však neobnovil odkazy na článek BBC, který popisuje propuštění bývalého generálního ředitele banky Merrill Lynch E. Stanleyho O'Neala poté, co bylo odhaleno, že investiční banka má miliardové ztráty.

O společnosti

Google je největší internetový vyhledávač na světě. V Evropě zpracovává 90 procent všech dotazů k vyhledávání na světové počítačové síti. , nikoli na jiné vyhledávače ani na samotné webové stránky, kde jsou příslušné "nežádoucí" informace uloženy.

Oba případy upozorňují na nejistotu kolem toho, jak by měl Google dodržovat květnové rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého má každý občan "právo být zapomenutý" a vyhledávač musí na žádost lidí odstranit odkazy na články, které se objeví v rámci hledání jejich jména.

Kritici označují rozhodnutí soudu za cenzuru a snahu o vymazávání historie, jehož důsledkem bude, že o vymazání nepohodlných údajů budou žádat politici a zločinci. Zastánci verdiktu jej hájí argumentem, že soud vyňal ze svého rozhodnutí odkazy, u nichž právo veřejnosti na informace převažuje nad právem jednotlivce na soukromí.

Opačný efekt

Google o odstranění odkazů informoval BBC a Guardian. Obě společnosti o tomto rozhodnutí okamžitě informovaly veřejnost. To ukazuje, že požadavek o odstranění odkazu může naopak způsobit, že místo, aby daná událost byla zapomenuta, začne se o ní znovu veřejně mluvit. To by mohlo některé lidi přinutit, aby si rozmysleli, zda opravdu požádají o odstranění odkazu, píše agentura Reuters.

Cílem Googlu je ochránit spolehlivost a efektivnost svého vyhledávače. Není však jasté, jak hodnotí žádosti.

Nejasná interpretace

"Jejich současný přístup je zřejmě příliš širokou interpretací rozhodnutí," uvedla mluvčí Guardianu. "Není-li účelem rozsudku tajná cenzura vydavatelů, pak bychom měli přesvědčit Google, aby otevřeně oznámil kritéria, která využívá při rozhodování, a jak se vydavatelé mohou bránit."

Google uvedl, že je zatím v procesu, kdy se učí, jak rozhodnutí realizovat. "Pro nás je to nový a rozvíjející se proces. Budeme nadále naslouchat zpětné vazbě a budeme při plnění rozhodnutí nadále spolupracovat také s úřady na ochranu osobních údajů a dalšími," oznámil Google v prohlášení.

Google ve čtvrtek informoval, že za měsíc obdržel od evropských uživatelů už kolem 70 000 žádostí o vymazání odkazů. Žadatelé musejí kromě svých identifikačních údajů poskytnout firmě internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa ve výsledcích vyhledávání "irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná".

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat