Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Brýle Google Glass mohou způsobovat bolesti, tvrdí lékaři

Brýle Google Glass | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brýle Google Glass | foto: Lidové noviny

SAN FRANCISCO Americká společnost Google varovala své zákazníky, aby nenosili počítačové brýle Google Glass příliš dlouho. Mohou prý pak pociťovat bolesti hlavy. Podle zpravodajského serveru BBC tak firma reagovala na stížnosti některých zákazníků.

Mluvčí společnosti uvedl, že brýle nejsou určeny na "páteční filmový maraton, ani na čtení Vojny a míru", tedy románu Lva Nikolajeviče Tolstého proslulého svou objemností. Počítačové brýle Google Glass jsou prý navrženy pro krátké nošení. Způsob umístění miniaturní obrazovky totiž nutí uživatele dívat se dlouho směrem vzhůru, což není pro lidské oko přirozené.

Trvá prý také nějakou dobu, než si oči na počítačové brýle navyknou. "Když někdo dostane nové brýle, nebo je začne nosit vůbec poprvé, musí si na ně vždy nejdříve zvyknout. U některých lidí to platí i v případě brýlí Google Glass," uvedl mluvčí Googlu s odvoláním na firemní optiky.

Google Glass

Google Glass je počítačové zařízení s malou obrazovkou velikosti známky a kamerou připojenou k rámečkům brýlí nad pravým okem. Může nahrávat video, připojit se k e-mailu a vyhledávat informace na internetu přes mobilní připojení k telefonu uživatele. Firma nabídla testovací verzi počítačových brýlí Google Glass veřejnosti v USA již v dubnu, prodej však tehdy omezila na pouhý jeden den. Minulý týden prodej obnovila. Zájemci si mohou brýle za 1500 dolarů (30.000 Kč) kupovat do vyprodání zásob. Očekává se, že konečná verze Google Glass vstoupí na trh koncem letošního roku.

Doktorka Susan Blakeneyová z britské Optometrické společnosti doporučila uživatelům brýlí Google Glass, aby si nechali před jejich dlouhodobým užíváním vyšetřit zrak u odborníka. "Optici vám poradí, jak dlouho můžete brýle bezpečně používat," dodala.

Optik Eli Peli, který pomáhal s vývojem Google Glass, přiznal, že nutnost dívat se vzhůru může lidské oko namáhat. "Jediní lidé, kteří se dívají nahoru, jsou elektrikáři či malíři pokojů. Většina z nás se dívá rovně nebo dolů," uvedl. Běžní lidé se prý dívají nahoru nanejvýš vteřinu, dokud jejich hlava nezareaguje na pohyb očí.

První použití brýlí Google Glass přirovnal Peli k dlouhému stání na jedné noze - člověk pak prý pociťuje bolest, protože nepoužívá nohu tak, jak je běžné. "Když se díváte na obrazovku Google Glass jednu minutu, pak oči namáháte 60 krát víc, než je běžné," dodal. Bolest, na kterou si někteří lidé stěžovali, označil Peli ovšem za "nepohodlí očního svalu". "Popsat to jako bolest by neodpovídalo tomu, jak lidé bolest běžně pociťují," řekl. Podle něj i toto nepohodlí u většiny uživatelů přetrvá maximálně týden, než si na technologii zvyknou.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.