Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brýle Google Glass mohou způsobovat bolesti, tvrdí lékaři

Zdraví

  6:27
SAN FRANCISCO - Americká společnost Google varovala své zákazníky, aby nenosili počítačové brýle Google Glass příliš dlouho. Mohou prý pak pociťovat bolesti hlavy. Podle zpravodajského serveru BBC tak firma reagovala na stížnosti některých zákazníků.

Brýle Google Glass foto: Lidové noviny

Mluvčí společnosti uvedl, že brýle nejsou určeny na "páteční filmový maraton, ani na čtení Vojny a míru", tedy románu Lva Nikolajeviče Tolstého proslulého svou objemností. Počítačové brýle Google Glass jsou prý navrženy pro krátké nošení. Způsob umístění miniaturní obrazovky totiž nutí uživatele dívat se dlouho směrem vzhůru, což není pro lidské oko přirozené.

Trvá prý také nějakou dobu, než si oči na počítačové brýle navyknou. "Když někdo dostane nové brýle, nebo je začne nosit vůbec poprvé, musí si na ně vždy nejdříve zvyknout. U některých lidí to platí i v případě brýlí Google Glass," uvedl mluvčí Googlu s odvoláním na firemní optiky.

Google Glass

Google Glass je počítačové zařízení s malou obrazovkou velikosti známky a kamerou připojenou k rámečkům brýlí nad pravým okem. Může nahrávat video, připojit se k e-mailu a vyhledávat informace na internetu přes mobilní připojení k telefonu uživatele. Firma nabídla testovací verzi počítačových brýlí Google Glass veřejnosti v USA již v dubnu, prodej však tehdy omezila na pouhý jeden den. Minulý týden prodej obnovila. Zájemci si mohou brýle za 1500 dolarů (30.000 Kč) kupovat do vyprodání zásob. Očekává se, že konečná verze Google Glass vstoupí na trh koncem letošního roku.

Doktorka Susan Blakeneyová z britské Optometrické společnosti doporučila uživatelům brýlí Google Glass, aby si nechali před jejich dlouhodobým užíváním vyšetřit zrak u odborníka. "Optici vám poradí, jak dlouho můžete brýle bezpečně používat," dodala.

Optik Eli Peli, který pomáhal s vývojem Google Glass, přiznal, že nutnost dívat se vzhůru může lidské oko namáhat. "Jediní lidé, kteří se dívají nahoru, jsou elektrikáři či malíři pokojů. Většina z nás se dívá rovně nebo dolů," uvedl. Běžní lidé se prý dívají nahoru nanejvýš vteřinu, dokud jejich hlava nezareaguje na pohyb očí.

První použití brýlí Google Glass přirovnal Peli k dlouhému stání na jedné noze - člověk pak prý pociťuje bolest, protože nepoužívá nohu tak, jak je běžné. "Když se díváte na obrazovku Google Glass jednu minutu, pak oči namáháte 60 krát víc, než je běžné," dodal. Bolest, na kterou si někteří lidé stěžovali, označil Peli ovšem za "nepohodlí očního svalu". "Popsat to jako bolest by neodpovídalo tomu, jak lidé bolest běžně pociťují," řekl. Podle něj i toto nepohodlí u většiny uživatelů přetrvá maximálně týden, než si na technologii zvyknou.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...