Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Převoz nafty z Německa by měl stát méně než 60 miliónů. Vlečku zaplatí nový majitel

Ekonomika

  14:51
PRAHA - Převoz nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu do České republiky by měl stát méně než 60 milionů korun. Novinářům to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Převoz zajistí státní distributor paliv Čepro.

Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

S částkou ve výši 60 milionů bez DPH počítala vypsaná zakázka, kterou SSHR na převoz nafty již dříve vypsala. Podle Švagra půjde o dosud největší logistickou operaci správy.

„Předpokládáme, že nafta bude převezena do skladů Čepra, kde máme k dispozici určitou kapacitu. Čepro nám bude zajišťovat také dopravu a naskladnění do České republiky,“ řekl Švagr. Náklady spojené s opravou rozbité železniční vlečky v kraillingském areálu, která prozatím odvozu brání, zaplatí nový majitel skladu. Společnost Strabag už dříve vyčíslila opravu vlečky na 8,5 až deset milionů korun. Švagr uvedl, že nafta bude odvezena výlučně po železnici. Česko má v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun.

SSHR se dohodla na vrácení zásob nafty po mnohahodinovém jednání s insolvenčním správcem firmy a novým vlastníkem nad ránem. Novým majitelem areálu v Kraillingu se stane německá firma Krailling Oils Development, která je majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. Mluvčí SSHR Jakub Linka řekl, že dohoda Česku zajišťuje, že nový majitel skladu by měl být schopen do dvou měsíců opravit rozbitou železniční vlečku, aby mohl být zahájen odvoz nafty. Švagr doplnil, že Česko se zavázalo, že následně naftu do šesti měsíců odveze. „Předpokládáme, že vyskladnění by mělo být ukončeno do konce března příštího roku,“ uvedl.

Podle webových stránek společnosti se daňový sklad firmy Fau nachází v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert Holding ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Volba kupujícího je záležitostí insolvenčního správce. My jsme do toho nevstupovali a nevstupujeme, protože nám to nepřísluší,“ řekl Švagr.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. „Jde o věc, kterou insolvenční správce od začátku považuje za spornou. Bylo domluveno, že pokud správce do 18 měsíců od účinnosti podepsané smlouvy Českou republiku nezažaluje, má se za to, že nafta patří České republice,“ uvedl dále Švagr.

Den D pro uvězněné palivo. Češi jedou do Německa podepsat převoz nafty

V prosinci loňského roku podala SSHR v Německu v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele. Švagr to tehdy odůvodnil tím, že existuje podezření ze spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Z měření, které provedli předloni v prosinci němečtí celníci, vyplývá, že ve skladu v Kraillingu schází 6,3 milionu litrů paliva proti správnému evidenčnímu stavu. Od vyhlášení insolvence společnosti jsou zásobníky s naftou zaplombované. „Insolvenční správce o této pohledávce dosud nerozhodl a předběžně ji popřel. Součástí uzavřené dohody je i prohlášení, že insolvenční správce se zavazuje, že tuto pohledávku uzná, a vezme zpět své popření,“ dodal Švagr.

Autor:

Mohlo by vás zajímat