Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakousko o krok napřed: zakázky nerozhodne jen cena, ale i kvalita

Ekonomika

  7:00
VÍDEŇ / ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rakouská vláda schválila zásadní novelu zákona o veřejných zakázkách, která se může dotknout i českých firem ucházejících se na tamním trhu o práci. Novela dovoluje zadavatelům, aby o vítězi zakázky nerozhodovala jen nejnižší cena, ale řada dalších kritérií, včetně například sociálních a platových podmínek zaměstnanců nebo referencí z dřívějších staveb.
Stavba (ilustrační foto)

Stavba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pokud novelu schválí i parlament, což je údajně takřka jisté, bude mít zadavatel také ze zákona možnost ovlivnit výběr subdodavatelů. Vítěz zakázky nebude moci jako dosud jednoduše „přeprodat“ práci dalším firmám.

„Po dlouhých letech marné snahy o to, aby u soutěží na veřejné zakázky rozhodovala více kvalita a serióznost uchazečů, se prolomily ledy. Nyní budou mít šanci na práci i regionální firmy a vůbec všichni, kteří dávají přednost kvalitě,“ prohlásil Hans Werner Frömmel, předseda stavební sekce Rakouské hospodářské komory.

Česko, ráj rakouských firem. Zdejší investice jim vydělaly 180 miliard

Novela zavádí takzvaný „bestbieterprinzip“, což znamená, že vedle kritéria nejnižší ceny, které bude hrát i nadále z 80 až 85 procent hlavní roli, se zadavatel může při výběru dodavatele řídit také širokou škálou dalších kritérií.

Bude se například posuzovat, zda uchazeč neuplatňuje vůči svým zaměstnancům „sociální a platový dumping“, tedy například nezaměstnává zahraniční dělníky pod cenou. Svou roli může hrát i počet zaměstnanců přímo z regionu. Velký význam bude mít rovněž pověst firmy.

„Jedná se o důležitý nástroj v boji proti sociálnímu a platovému dumpingu, který přinese a zajistí pracovní místa,“ tvrdí Josef Muchitsch, rakouský poslanec a člen Rakouské hospodářské komory (WKÖ).

Dosavadní praxe, kdy o vítězi rozhoduje nejnižší cena, podle něj vede ke zničující cenové válce, která ubližuje nejen seriózním firmám, ale přináší problémy i zadavatelům veřejných zakázek. Podhodnocování nabídek totiž ovlivňuje kvalitu prací.

Novela by měla zabránit také tomu, aby vítěz zakázky sice prošel bez problémů výběrem, ale následně, jak se to často děje dnes, přeprodal zakázku několika dalším firmám, které by jinak v soutěži třeba právě kvůli sociálnímu dumpingu neměly šanci uspět. Novela zákona řeší tento problém tím, že dává zadavateli právo ovlivnit výběr subdodavatelů, a dokonce i subsubdodavatelů.

Příležitost i pro menší firmy

Jestliže například velká stavební společnost vyhraje veřejnou zakázku na stavbu nového zimního stadionu a rozvody vody zadá menší instalatérské firmě, i tato transakce bude podléhat souhlasu zadavatele. Pokud ten zjistí, že navrhovaný subdodavatel neplní stanovené podmínky, musí vítěz soutěže vybrat někoho jiného.

Důležité také je, že se nově budou moci přihlásit o práci i firmy na menší zakázky v rámci velkého díla. To znamená, že například elektromontér bude mít možnost ucházet se o provedení elektroinstalace na velké stavbě a nebude muset čekat, zda získá zakázku od vítěze soutěže.

ČTĚTE TAKÉ:

„Novela ovlivní pozitivně nejen stavební branži, ale také ostatní obory,“ říká Josef Witke, šéf sekce WKÖ pro elektrorechniku a komunikační techniku.

Novela schválená rakouskou vládou se týká zakázek v hodnotě nad milion eur (27 milionů korun), a pokud na podzim projde parlamentem, měla by začít platit od příštího roku.

Nový zákon o veřejných zakázkách se připravuje i v Česku. „Jeho návrh už jsme minulý týden předali legislativní radě vlády,“ řekl LN mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. I v tomto případě by podle něj měla vedle nejnižší cenové nabídky rozhodovat i další kritéria.

Ze soutěže budou moci být vyloučeny firmy, které se v uplynulých třech letech dopustily závažných pochybení na jiných veřejných stavbách, stavbu nedokončily nebo zkazily. Dnes se přitom stává, že i firma, která zakázku nedokončila nebo zkazila, se hlásí o její dokončení. To by v budoucnu už nemělo být možné.

Stejně tak už nebude moci získat zakázku firma, která má u zadavatele dluhy, třeba za nesplacené pokuty. A zadavatel by měl mít i právo určit, jakou nabízenou cenu už považuje za mimořádně nízkou, tedy dumpingovou, a takovou nabídku vyloučit.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat