Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Premium

Šéf Škody Auto: Česko potřebuje alespoň jednu továrnu na baterie, je to nutné pro jeho budoucnost

Ředitel Škody Auto Thomas Schäfer | foto: Škoda Auto

Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Praha Svět se mění. Loučení s automobilovými spalovacími motory a přechod na elektromotory nabírá obrátky. Česko nesmí zůstat stranou. Jednou z priorit je mít na svém území výrobu elektrických baterií. „To je pro zemi, která je tak závislá na automobilovém průmyslu, klíčové,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz nejvyšší šéf Škody Auto Thomas Schäfer. Mateřský koncern Volkswagen chce takzvaných gigafactory vybudovat celkem šest.

Česko je jedním ze zájemců, konkurence jiných zemí je silná. „Ve Španělsku se velice pevně semkli průmysl, výrobci i distributoři energie a vláda a dali dohromady plán, jak chtějí zemi do budoucna elektrifikovat, stavět továrny na výrobu baterií, prostě transformovat. Takhle to musíme rychle udělat i v Česku,“ zdůrazňuje Schäfer. Dodává, že výroba elektrobaterií je aktivum budoucnosti, o něž usiluje řada zemí.

Další nutností je podle šéfa nejvýznamnějšího českého podniku i státní podpora elektromobility. Automobilka Škoda o ní s vládou vyjednává.

Lidovky.cz: Od srpna jste šéfem nejvýznamnějšího českého podniku. Předtím jste mnoho let pobýval v Jihoafrické republice a v posledních letech tam řídil aktivity koncernu Volkswagen. Jak se vám líbí v Česku?
Česko je úžasné. Poznal jsem ho už v roce 1989, tedy krátce před sametovou revolucí, kdy jsme zde strávili coby studenti na školním výletě celých čtrnáct dní. Vzpomínka na ty dva týdny mě provází v podstatě celý život, protože se mi tady tehdy moc líbilo. A pak jsem tady byl párkrát na dva tři dny, na služebních cestách do Škody a podobně. Praha je jedním z nejkrásnějších měst, která jsem kdy viděl. Naprosto mi vyhovuje česká mentalita, ta radost ze života, humor a umění nebrat sám sebe úplně vážně. K tomu mi chutná české pivo. Takže se tu cítím výborně, i když momentálně je tu na můj vkus trochu zima. Ale zažil jsem tady už i léto a to bylo opravdu skvělé.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.