Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Šéf Škody Auto: Česko potřebuje alespoň jednu továrnu na baterie, je to nutné pro jeho budoucnost

Předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer | foto: Škoda Auto

Premium Rozhovor
Praha - Svět se mění. Loučení s automobilovými spalovacími motory a přechod na elektromotory nabírá obrátky. Česko nesmí zůstat stranou. Jednou z priorit je mít na svém území výrobu elektrických baterií. „To je pro zemi, která je tak závislá na automobilovém průmyslu, klíčové,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz nejvyšší šéf Škody Auto Thomas Schäfer. Mateřský koncern Volkswagen chce takzvaných gigafactory vybudovat celkem šest.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Česko je jedním ze zájemců, konkurence jiných zemí je silná. „Ve Španělsku se velice pevně semkli průmysl, výrobci i distributoři energie a vláda a dali dohromady plán, jak chtějí zemi do budoucna elektrifikovat, stavět továrny na výrobu baterií, prostě transformovat. Takhle to musíme rychle udělat i v Česku,“ zdůrazňuje Schäfer. Dodává, že výroba elektrobaterií je aktivum budoucnosti, o něž usiluje řada zemí.

Další nutností je podle šéfa nejvýznamnějšího českého podniku i státní podpora elektromobility. Automobilka Škoda o ní s vládou vyjednává.

Lidovky.cz: Od srpna jste šéfem nejvýznamnějšího českého podniku. Předtím jste mnoho let pobýval v Jihoafrické republice a v posledních letech tam řídil aktivity koncernu Volkswagen. Jak se vám líbí v Česku?
Česko je úžasné. Poznal jsem ho už v roce 1989, tedy krátce před sametovou revolucí, kdy jsme zde strávili coby studenti na školním výletě celých čtrnáct dní. Vzpomínka na ty dva týdny mě provází v podstatě celý život, protože se mi tady tehdy moc líbilo. A pak jsem tady byl párkrát na dva tři dny, na služebních cestách do Škody a podobně. Praha je jedním z nejkrásnějších měst, která jsem kdy viděl. Naprosto mi vyhovuje česká mentalita, ta radost ze života, humor a umění nebrat sám sebe úplně vážně. K tomu mi chutná české pivo. Takže se tu cítím výborně, i když momentálně je tu na můj vkus trochu zima. Ale zažil jsem tady už i léto a to bylo opravdu skvělé.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat