130 let
Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi | foto: ČTK

Názor

SKLENÁŘ: Kdy odepíše řecký dluh i ECB?

Evropa
  •   11:37
V posledních dnech finišuje nejen příprava nových pravidel fiskální koordinace eurozóny, ale také druhé kolo odpisu řeckého dluhu evropskými bankami, označované za dobrovolné.

Banky mají řecké vládě odpustit polovinu dluhu, dokonce probleskují zprávy o tlaku zvýšit odpis na 60–75 %. Způjčky by se tak stal dar. Zatím odmazávání dluhu postihovalo jen soukromé investory, ale další kolo sestřihu dluhu se bude muset týkat ECB, EU a možná i Mezinárodního měnového fondu.

Summity EU v červenci a říjnu přinutily banky, aby Aténám odpustily část dluhu jako formu pomoci předluženému státu. Tento krok má snížit zadlužení z úrovně katastrofické (160–180 % HDP) na úroveň dlouhodobě neudržitelnou, neboť cílem má být zadlužení 120 % HDP v roce 2020.

Oddlužovat Řecko není řešením, protože země má 4 roky v řadě schodek rozpočtu alespoň 10 % HDP a obdobný výsledek se čeká i za rok 2011, po dvou letech úsporných opatření. Důvodem schodku však nejsou úroky z vysokého dluhu, kdy by řešením mohl být odpis dluhu, jelikož i bez dluhové služby Řecko mělo vloni deficit kolem 3 % HDP, tedy generovalo nové zadlužení.

Jelikož se odpuštění dluhu netýkalo veřejných institucí jako ECB, EU a MMF, roste podíl jejich půjček na celkovém zadlužení a do 2 let podle odhadu Deutsche Bank budou půjčky eurozóny (včetně ECB) a MMF představovat 60 % celkového dluhu Atén.

Případné další kolo sestřihu dluhu se už musí týkat i těchto subjektů. Situace se dostala do bodu, kdy bankrot Řecka či opuštění eurozóny bude hlavně ztrátou pro daňové poplatníky eurozóny, kteří přes své vlády přímo drží většinu řeckého dluhu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás