Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škody na vybuchlé budově se odhadují na 10 milionů, tvrdí pojišťovna

Ekonomika

  20:24
PRAHA - Výbuch v domě v centru Prahy způsobil podle prvních odhadů pojišťovny škody na budově za zhruba deset milionů korun. Sdělil to Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny, u které je nemovitost pojištěna. Připustil, že škody na budově mohou být vyšší, výbuch navíc poškodil i okolní domy.

Hasiči na místě výbuchu v Divadelní ulici v Praze. foto: ČTK

"První hrubý odhad škody je deset milionů korun. Je potřeba zdůraznit, že reálná výše škody bude záviset na posouzení budovy statikem. Jinými slovy, zda bude nutné budovu strhnout, či nikoliv," uvedl Cívka.

Výbuch zranil 43 lidí

  • Jedním z domů u Smetanova nábřeží v Praze kolem 10:00 otřásl silný výbuch. Přes původní dohady s největší pravděpodobností o způsobil výbuch plyn. Na místě bylo zraněno zhruba 43 lidí. 30 z nich potřebovalo lékařské ošetření, šest z nich byli cizinci.
  • Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.
  • Zasahovali záchranáři, hasiči i policie.
  • Policie uzavřela okolí, zastavila i dopravu na Smetanově nábřeží a na Národní třídě.
  • Budova, ve které nastal výbuch, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.
  • Evakuováno bylo 230 lidí, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

Souhrnný článek o prvních hodinách po výbuchu čtěte zde.

Čtyřpodlažní dům v Divadelní ulici 334/5 vybuchl kolem 10:00. Co do počtu zraněných jde o nejničivější explozi v České republice za poslední roky.

ČTĚTE VÍC O NEHODĚ:

Nosná stěna domu, která je rovnoběžná s Divadelní ulicí, je podle statika vychýlená asi o pět centimetrů. "V poškozené budově došlo ke zřícení stropu nad prvním nadzemním podlažím a došlo k vychýlení nosné zdi," uvedl.

Divadelní 5

Nejpozději v roce 1769 bylo poprvé zastavěno místo, kde stojí budova s adresou Divadelní 5. Původní stavení bylo v roce 1838 strženo kvůli úpravě nábřeží a budování Řetězového mostu. Parcelu pak zakoupil staroměstský obchodník F. A. Schönberger a v roce 1841 na ní začal znovu stavět. Plány na stavbu domu vypracoval F. Wolf, který podle připomínek Bernarda Gruebera navrhl i definitivní řešení fasády. Od konce 19. století proběhlo několik úprav v souvislosti s budováním obchodů. Dům je součástí Grueberovy úpravy nábřeží, dvou bloků domů po stranách parku s pomníkem císaře Františka I.

Zdroj: Národní památkový ústav

Pracovníci firmy Metrostav ji podepřeli pomocí teleskopických vzpěr. Nosné konstrukce okolních domů podle statika poškozeny nejsou. Mnohé domy v okolí mají rozbité skleněné výplně oken.

Budova, ve které nastal výbuch, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Sídlí zde například galerie a advokátní kancelář.

Exploze plynu v Divadelní ulici zranila čtyři desítky lidí, většinu z nich lehce. Příčinou byl podle pražského primátora Bohuslava Svobody únik plynu.

Fotogalerii si prohlédněte zde:

Žena zraněná výbuchem v Divadelní ulici.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat