Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupina PPF se loni propadla do ztráty 7,42 miliardy korun, poprvé za svou třicetiletou historii

Ekonomika

  8:18aktualizováno  10:08
Praha - Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera vykázala loni ztrátu 291 milionů eur (7,42 miliardy Kč), zatímco o rok dříve dosáhla čistého zisku 1,005 miliardy eur (25,5 miliardy Kč). PPF dosáhla ve druhém pololetí zisku 93 milionů eur (2,4 miliardy Kč), zatímco v tom prvním byla ve ztrátě 384 milionů eur (9,5 miliardy Kč).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Návrat k ziskovosti během koronavirové pandemie umožnilo největší tuzemské investiční skupině rozkročení do různých oborů a regionů, řekl její mluvčí Leoš Rousek.

„Negativní ekonomické prostředí způsobené pandemií se soustředilo v odvětví spotřebitelského úvěrování. V rámci finanční divize skupiny se naopak výrazná odolnost vůči vnějším šokům a současně schopnost dalšího růstu projevila v korporátním i retailovém bankovnictví,“ uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. Je zároveň členkou nově zřízeného čtyřčlenného řídicího výboru skupiny. Byl ustaven po březnové tragické smrti zakladatele a hlavního akcionáře PPF Kellnera.

Strategie geografické a oborové diverzifikace PPF loni podle ní prošla tvrdým testem a prokázala, že umí tlumit dopady pandemických událostí na konsolidované výsledky skupiny.

„Negativní výsledky zůstaly koncentrované zejména ve spotřebitelském financování. Tento sektor vykazuje značnou citlivost vůči ekonomickému vývoji. Pandemie a prudký, avšak přechodný propad hospodářské aktivity vedly k jeho zhoršení, což se negativně promítlo do výsledovky Home Creditu,“ řekl  analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. 

Současné ekonomické zotavení se promítne v postupném zvyšování kvality aktiv. Zisky, které generuje spotřebitelské financování, by tak podle něj měly v následujících kvartálech opět vzrůst.

PPF navíc nyní chystá spojení své bankovní divize, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, s Monetou Money Bank, kde drží významný podíl. Obchod musí potvrdit červnová valná hromada Monety.

PPF se do ztráty propadla loni poprvé za svou třicetiletou historii. Podle Jiráskové je to třeba hodnotit v kontextu zisků dosažených v předchozích letech. „Celkový čistý zisk skupiny v letech 2011 až 2020 činil 5,5 miliardy eur (140 miliard Kč), zatímco hodnota aktiv PPF za stejné období vzrostla téměř trojnásobně na 39,7 miliardy eur (1,01 bilionu Kč),“ upozornila.

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 000 lidí. 

PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

Autor:
Témata: Firmy a trhy

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat