„Žádná povinnost vystěhovávání se opravdu nechystá,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Miluše Trefancová. Vysvětluje, že u obytných budov není ani žádná povinnost zateplovat. „Směrnice neříká, že každý musí do roku 2050 renovovat tak, aby jeho dům byl bezemisní,“ dodává.
Řada výjimek
Lidovky.cz prošly příslušnou evropskou směrnici o energetické náročnosti budov, která už v europarlamentu absolvovala první čtení, a zjišťovaly, jak dopadne na Česko.
Směrnice je ve své podstatě mírná. Téměř u všech nových povinností zdůrazňuje, že musejí být „technicky, funkčně a ekonomicky proveditelné“. Často je ponecháno na členských zemích, jaké výjimky si stanoví, někdy i s ohledem na místní možnosti. Některé však mohou být přísnější a například vyžadovat i to, co se nevyplatí. Tento přístup se ale dá očekávat jen v těch nejzelenějších zemích západní Evropy.
Saharský písek nad Českem zamával cenou elektřiny. Klesl výkon solárních panelů, nákupy energie se prodražily |
Čeští majitelé starých domů, u nichž by bylo výrazné zateplení prakticky nemožné, případně nepřiměřeně drahé, mohou být v klidu. V tomto případě legislativa nic nevyžaduje, spíše vytváří motivaci (včetně dotací), aby se lidé do oprav a zateplování pouštěli.
Povinnosti jsou jen u budov, které neslouží k bydlení. I u nich je ale řada výjimek. Jsou to budovy armády, kostely, historické objekty či architektonicky cenné stavby.