130 let
Alois Musil v roce 1914

Alois Musil v roce 1914 | foto: Muzeum Vyškovska

Sobotní LN: Češi na stezce džihádu

Média
  •   22:20
Zatímco dnes slovo džihád vyvolává v obyvatelích Česka hrůzu, před sto lety se mnozí z nich do „svaté války“ zapojili. Významným spojencem Rakouska-Uherska a Německa v první světové válce se stala osmanská říše. A právě její vládce sultán Mehmed V. Rešad mobilizoval své poddané do boje fatvou vydanou 12. listopadu 1914.

Toto vyhlášení svaté války bylo formulováno tak rafinovaně, že se týkalo jen Angličanů, Francouzů a Rusů, kteří podle sultána utiskovali muslimy, a nikoli Rakušanů či Němců. Vojáci z českých zemí se do osmanského džihádu zapojili po boku tureckých, arabských či kurdských vojáků osmanské armády. Šlo především o dělostřelecké jednotky, automobilové útvary, polní nemocnice a železniční vojsko.

  • Více v příloze Orientace LN.

Zeman si zajel na Rhodos pro cenu. Má ji i diktátor

Co mají společného český prezident Miloš Zeman a neomezený kazašský vládce Nursultan Nazarbajev? Středoasijský politik vládne své zemi od roku 1991. Opakovaně je kritizován za porušování lidských práv, mučení odpůrců a potlačování opozice. V roce 2011 však na ostrově Rhodos obdržel cenu Světového veřejného fóra. Stejné ocenění v neděli obdrží Zeman. LN to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

  • Více čtěte v LN.

Šéfkuchařem na jeden den

Jídlo spojuje lidi. Jeho prostřednictvím lze také oživit veřejný prostor, jak dokazují celosvětové akce Restaurant Day. Během nich se z amatérů stávají šéfkuchaři a restauratéři. Stoly se prostírají i v českých ulicích a parcích. Trend takzvaných pop-up restaurací je u nás stále oblíbenější.

  • Více čtěte v příloze Relax LN.
Autor: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás