Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Soud potvrdil, že zadlužená Kara Trutnov je v úpadku. Insolvenční návrh podala sama kožešnická firma

Bundy od firmy Kara. foto: Facebook KARA.

Trutnov/Praha - Kožešnická firma Kara Trutnov je v úpadku, rozhodl ve středu Krajský soud v Hradci Králové. O způsobu řešení úpadku zatím nerozhodl, připustil ale možnost reorganizace firmy. Věřitelé nyní mají dva měsíce na přihlášení svých pohledávek. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Insolvenční návrh na sebe podala sama zadlužená Kara.
  16:56

Proslulá kožešnická firma Kara míří do insolvence. Dluží 260 milionů, kvůli koronaviru nezvládá splácet

Firma, kterou vlastní investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, tvrdí, že její hospodaření zásadně poznamenala omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru.

V insolvenčním návrhu Kara uvedla, že dluží více než 150 věřitelům 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Největším věřitelem je Česká spořitelna se 167 miliony korun. Firma také dluží za nájemné společnostem Atrium Flóra, New Karolina Shopping Center, Klepierre a CGI Metropole.

Podle rozhodnutí soudu musí věřitelé Kary přihlásit své pohledávky do 12. dubna. Přezkumné jednání o pohledávkách bude 31. května. Insolvenčním správcem soud určil Lukáše Vlašaného.

Propustit zaměstnance je lepší, než rovnou skončit v insolvenci, říká majitel značky Pietro Filipi

Kara podniká v oděvním průmyslu, vyrábí a prodává pánskou a dámskou koženou konfekci a doplňky. Výrobky prodává v několika desítkách prodejen, a to zejména ve velkých obchodních centrech a v kamenných prodejnách v Česku a na Slovensku. Provozuje také internetový obchod. Za rok 2019 činil obrat firmy 395 milionů korun.

Kara v insolvenčním návrhu uvedla, že svoji finanční situaci na konci druhého pololetí 2019 a počátku roku 2020 považovala za přiměřeně stabilní. V lednu a únoru 2020 zaznamenala meziroční růst v tržbách o více než 30 procent a směřovala k růstovému roku. „Hospodaření však na konci prvního čtvrtletí roku 2020 zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády přijatá v souvislosti s šířením epidemie nového typu koronaviru a šíření epidemie samotné,“ uvedla firma.

Covid zavírá kamenné obchody, módní značky vyklízejí regály. Dvě pětiny firem chtějí omezit prodej

Zákaz prodeje od 14. března znemožnil naprostou většinu činnosti a navíc se několikrát opakoval. Devadesát procent prodeje Kary pocházelo z kamenných prodejen. Po rozvolnění prodeje ve druhém čtvrtletí se prodej nedostal na obvyklé hodnoty, uvedla firma. Dodala, že se během roku pokoušela o další provoz a činila kroky k ekonomickému přežití. V prodejnách ale zaznamenala významný pokles návštěvnosti, někde až o vyšší desítky procent. Za loňský rok ztráta proti plánovaným tržbám činila 200 milionů korun. Firma také musela zastavit svůj internetový obchod kvůli rozšíření nemoci covid-19 v centrálním skladu.

Značka Kara je tradiční českou značkou bez zahraniční majetkové účasti, na českém trhu působí od roku 1948. Jediným akcionářem je společnost C2H podnikatele Michala Mičky, skupina stojí i za značkou Pietro Filipi. Ta rovněž míří do insolvence. Mička začal samostatně investovat před pěti lety, kdy opustil skupinu DRFG Davida Rusňáka. Kara nyní zaměstnává 175 lidí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat