6. srpna 2013 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další čistky na obzoru: ministr Toman slibuje změny ve vedení Lesů ČR

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | foto: ČTK

PRAHA Ministr zemědělství Miroslav Toman hodlá získat přízeň Věcí veřejných, které se rozhodují, zda budou ve středu hlasovat pro kabinet Jiřího Rusnoka. Slíbil jim personální změny v Lesích ČR a dozorčí radě státní firmy. Měl by také řešit údajně předražené zakázky společnosti.

"Ministr přislíbil revizi kontroverzní Dřevěné knihy a personální změny ve státním podniku i dozorčí radě. Předala jsem mu i dokumenty mapující například peníze vydávané z Lesů na externí právní služby - jen za tyto tři roky 500 milionů korun. Tedy měly by se řešit i předražené zakázky," řekla předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová po jednání s ministrem Tomanem.

Dřevěná kniha je dokument, který představil v závěru roku 2010 tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Zatímco obhájci materiálu argumentují, že podpořil zisky Lesů ČR a stabilizoval odvětví, kritici upozorňují na nedostatek dřeva pro malé místní zpracovatele a velký nárůst jeho ceny.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusnok přijde na jednání poslaneckého klubu VV před polednem. Strana, která v dolní komoře Parlamentu disponuje 11 hlasy, na něj má zhruba dvě desítky požadavků. Patří mezi ně záruky, že dočasná vláda nerozhodne o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, podpoří nezávislé vyšetřování politických kauz nebo dohlédne na snížení nárůstu exekucí.

VV také chtějí, aby kabinet zveřejňoval seznamy majetku, který stát vrací církvím v rámci majetkového vyrovnání. Po schůzce s premiérem by mohlo být známo, jak se VV k hlasování o důvěře pro jeho vládu postaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Svůj postoj by dne měli zveřejnit i sociální demokraté a komunisté. Také s jejich poslanci bude Rusnok ve Sněmovně jednat. Komunisté o podpoře uvažují. Sociální demokracie má 54 poslanců, špičky strany se kvůli podpoře pro úřednický kabinet v posledních dnech přely.

V úterý se spolu sejdou také špičky bývalé koalice, aby se domluvily, jak budou při středečním hlasování o důvěře jejich poslanci postupovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz