Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurozóna je dál v deflaci, v srpnu ceny klesly o 0,2 procenta

Deflace(ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deflace(ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Eurozóna dál zůstává v deflaci. Spotřebitelské ceny v zemích bloku podle dnešního rychlého odhadu Evropského statistického úřadu (Eurostat) v srpnu klesly o 0,2 procenta, a snižovaly se tak už třetí měsíc po sobě. Tempo poklesu ale zpomalilo z červencových 0,7 procenta.

Ekonomové očekávají, že inflace zase začne v příštích měsících narůstat. Experti oslovení agenturou Reuters před zveřejněním dat Eurostatu v průměru očekávali pro srpen propad kolem 0,3 procenta.

Podle Howarda Archera z IHS Global Insight je za snížením propadu v srpnu hlavně pokles cen ropy. "Samozřejmě se zdá vysoce pravděpodobné, že červenec zaznamenal nejhlubší deflaci v eurozóně a že spotřebitelské ceny se vrátí do pozitivních meziročních čísel v příštích měsících," řekl dnes Archer.

"Myslíme si, že negativní dopady cen energií začínají odcházet," poznamenal Nick Kounis z bankovního domu Fortis. "Tato zpráva podporuje Evropskou centrální banku (ECB) v jejím pohledu, že období záporné meziroční inflace se ukáže jako krátkodobý fenomén, který nemá pro měnovou politiku žádné důsledky," dodal.

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Žádné bližší údaje ani data za jednotlivé země dnešní předběžná zpráva statistiků neposkytla. Podle Eurostatu bývá nicméně tento "rychlý odhad" velmi přesný. Jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu.

Právě to byl však případ července, kdy Eurostat v rychlém odhadu očekával pokles o 0,6 procenta. Později ho však upravil na 0,7 procenta, což je v historii eurozóny rekordní číslo. Do deflace se eurozóna poprvé meziročně dostala v červnu, kdy spotřebitelské ceny propadly o 0,1 procenta.

Eurozónu tvoří 16 členských zemí Evropské unie. Jako poslední do ní letos v lednu vstoupilo Slovensko.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!