31. července 2013 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo kultury může přijít o dotační miliardy z Evropy

Evropské dotace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo kultury (MK) nezvládá řídit projekty dotované z evropských fondů prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IOP), ty jsou ve skluzu a hrozí ztráta až miliardy korun. Vláda proto na svém jednání rozhodla, že všechny činnosti spojené s čerpáním těchto peněz převezme ministerstvo pro místní rozvoj. Na kulturní projekty je v rámci IOP vyčleněno zhruba sedm miliard korun.

"Vzhledem k velmi neuspokojivému stavu čerpání prostředků z EU při využívání potenciálu kulturního dědictví v kompetenci ministerstva kultury, jsme byli nuceni navrhnout převedení delegovaných činností zprostředkujícího subjektu (MK) na ministerstvo pro místní rozvoj," informoval ministr pro místní rozvoj František Lukl a dodal, že ministerstvu kultury se dlouhodobě nedaří účinně řešit krizovou situaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Resortu kultury ministerstvu pro místní rozvoj vyčítá mimo jiné to, že si nereálně stanovilo harmonogram čerpání, který v loňském roce plnilo jen na 46 procent. Ve skluzu je i letos. "Očekávaná ztráta alokace (přidělených peněz - pozn.red.) činí v roce 2013 až zhruba jednu miliardu korun," upozorňuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Čerpání evropských dotací v kultuře brzdí také prodlužování administrativních kroků, například oddalování vydání rozhodnutí o udělení dotace, schvalování takzvaných víceprací či schvalování faktur. Časté personální změny pak mají vliv na proměnlivost názorů a stanovisek v podobných věcech. Ministerstvo kultury prý také nerespektovalo stanoviska Řídícího orgánu IOP, jímž je právě ministerstvo pro místní rozvoj.

"Ministerstvo kultury nedostatečně spolupracovalo s příjemci dotací v oblasti veřejných zakázek, v důsledku čehož zadávací řízení vykazují vysokou chybovost, čímž výrazně brzdí realizaci projektů. Ministerstvu kultury se také nedaří účinně pracovat s rizikovými projekty a přijatá opatření se jeví jako neúčinná," kritizuje dále ministerstvo pro místní rozvoj.

Vláda proto ministerstvu kultury uložila dokončit rozpracované činnosti v administraci evropských dotací, zpracovat hloubkovou analýzu jednotlivých projektů a připravit převod peněz na financování projektů včetně kompletní dokumentace na ministerstvu pro místní rozvoj.

Integrovaný operační program je zaměřený na rozvoj IT ve veřejné správě, služby v oblastech sociální integrace, veřejného zdraví a zaměstnanosti, národní podporu cestovního ruchu a využití kulturního bohatství. Pro stávající programové období 2007 až 2013 je na to vyčleněno až 1,58 miliardy eur (zhruba 41 miliard eur).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz