2. srpna 2012 19:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalouskův muž hájí Nečase: Za nižším výběrem daní zvýšení DPH není

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili na tiskové konferenci po poradě ekonomických ministrů vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili na tiskové konferenci po poradě ekonomických ministrů vlády. | foto: ČTK

Selhala sázka vlády Petra Nečase na to, že vyšší daň z přidané hodnoty přinese do státní pokladny více peněz? Podle prvního náměstka ministra financí Ladislava Minčiče nikoli. Lidé podle něj kvůli zvýšení DPH méně nenakupují.

"Změna způsobila výraznou meziroční změnu inkasa, která se projevila abnormálně vysokým výběrem daně v květnu minulého roku. Je tedy zavádějící porovnávat inkaso daně pouze za prvních sedm měsíců roku," stojí ve zprávě, kterou Minčič rozeslal médiím.

ČTĚTE TAKÉ:

"V prvních čtyřech měsících roku bylo inkaso meziročně vyšší a teprve díky inkasu za měsíc květen se meziročně propadlo celkové inkaso daně," dodává Minčič. Podle něj lze tedy očekávat, že by se tento trend mohl v následujících měsících pomalu měnit.

Dalším důležitým faktorem, který podle úředníka vyvrací tvrzení, že vládě plán se zvýšením DPH nevyšel, je, že došlo k celkové změne ekonomického vývoje. České domáctnosti navíc šetří a odkládají spotřebu z obavy budoucího vývoje zemí Evropské unie, které jsou s českou ekonomikou úzce provázány.

Z analýz výnosu nové daně vyplývá, že zvýšení sazby nevedlo ke snížení objemu zboží a služeb, které podléhají 14procentní daně. "Výnos této sazby neklesl, naopak se v souladu s předpoklady ministerstva meziročně zvýšil. Poklesl naopak výnos z položek, které jsou zdaněny základní sazbou daně z přidané hodnoty," uvádí Minčič.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

skŠárka Kabátová

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč