21. listopadu 2014 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nejlevnější espézetky nabídl Hicon. Dřív je dodával za dvojnásobek

Značky na přání? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značky na přání? (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejnižší cenu za dodání registračních značek pro automobily nabídla českému státu firma Hicon. Espézetky dodává už dvacet let. V novém výběrovém řízení výrobce slevil téměř o polovinu.

Ještě nedávno by málokdo vsadil na to, že soutěž na registrační značky vozidel pokročí až k otevírání obálek s nabídkami. Zejména když minulý týden odstoupil z funkce ministra dopravy Antonín Prachař (ANO) a jeho nástupce Dan Ťok ještě nebyl jmenován.

Ale obálky s nabídkami dorazily a byly v avizovaném termínu otevřeny. A uvnitř čekalo zásadní zjištění - s nejnižší cenovou nabídkou přišel dosavadní monopolní dodavatel - brněnská firma Hicon, která státu značky dodává nepřetržitě od roku 1994.

PSALI JSME:

Tendr však ještě ukončen není. Nabídky se sešly čtyři a všechny znamenají výraznou úsporu proti současnému stavu. 

Poslední známá cena za jednu registrační značku nejběžnějšího rozměru, tedy na osobní auta, je 115,1 koruny. Nyní dosavadní dodavatel Hicon nabízí za všechny rozměry průměrnou cenu 62 korun za kus. 

Hicon a 87 milionů

V tendru na roční dodávku registračních značek s odhadovanou cenou 250 milionů tedy Hicon nabídl cenu 87 milionů korun. Na druhém místě se podle informací LN umístila firma Eltodo, která nabídla 95 milionů. 

V těsném závěsu za ní německá společnost Utsch, která patří k největším výrobcům značek na světě, s cenou 96 milionů a na posledním místě firma Autocentrum Psota s cenou 168 milionů. Jinými slovy, dosavadní monopolní dodavatel je ochoten slevit skoro na polovinu a stal se přinejmenším z hlediska ceny jasným vítězem.  

Samo ministerstvo dopravy ve čtvrtek potvrdilo, že obdrželo čtyři nabídky na dodávku registračních značek a díky soutěži může uspořit více než sto milionů korun ročně.

Po čtyřech odkladech

Nicméně jak přesně tendr dopadne, zatím jasné není. Hodnotící komise sice obálky otevřela, ale teprve nabídky hodnotí. 

Hlavním kritériem je sice nejnižší cena, ale zároveň musí být jasné, že uchazeč splnil i kvalifikační podmínky, které byly u této zakázky častým předmětem kritiky. I kvůli těmto problémům ministerstvo termín pro doručení nabídek čtyřikrát odložilo.  

Jiří Táborský

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz