Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ruské ambice a carská nostalgie. Putinova země chce být světovou velmocí

Prezident Vladimir Putin na každoroční bilanční tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Vladimir Putin na každoroční bilanční tiskové konferenci v Moskvě. | foto: Sergei KarpukhinReuters

MOSKVA Největší země světa se snaží dostat zpět na výsluní, kam podle mnohých Rusů patřila už za carských dob. Ekonomický pohled však vede ke střízlivosti.

Nebýt druhé světové války a hrůz komunismu, tak by někdejší carské Rusko dnes bylo jednou ze světových velmocí. Byla by důstojnou konkurencí Spojeným státům a soupeřila by nejen svou silou, ale i hospodářstvím.

Taková alespoň panuje představa nejen mezi mnohými Rusy, třebaže nejméně do roku 1917 bylo Rusko chudou zemědělskou periferií Evropy.

Ruské impérium (1721 až 1917) představovalo největší státní útvar v historii lidstva. Říše se rozkládala od Severního pólu po Čínu a od Pobaltí až po Aljašku (kterou do 19. století také kontrolovala). Navzdory evropské industrializaci během 18. a 19. století Rusko zůstávalo zaostalé.

V předvečer 1. světové války roku 1913 přesahoval celkový HDP Ruska 232 bilionů amerických dolarů (HDP v paritě kupní síly a cenách roku 1990; pozn. autora). Celkové bohatství země sice odpovídalo bohatství mocného německého císařství, ale Němci se stejným objemem peněz spravovali padesátkrát menší zemi se dvěma pětinami obyvatel.

I méně lidnaté a o více než polovinu menší Spojené státy už tehdy byly dvakrát tak bohaté.

Nelichotivé srovnání

Obrázek ruské imperiální ekonomiky je ještě horší v relativním měřítku. Ruský HDP na hlavu v roce 1913 činil 1488 dolarů. V tehdy nejbohatší zemi světa USA to ale bylo 5301 dolarů, což je třiapůlkrát více.

I evropské země na tom byly mnohem lépe. V Německu bylo HDP na hlavu 3648 dolarů, ve Velké Británii 4920 dolarů. HDP na hlavu budoucího Československa tehdy podle odhadů bylo asi 2096 dolarů, v agrárním Rumunsku 1741 dolarů.

Ani hospodářský růst tehdy nijak zvlášť nevynikal. Mezi lety 1700 až 1913 se ruské HDP na hlavu přibližně zdvojnásobilo z 610 dolarů na 1488 dolarů. V evropských poměrech to byl skok srovnatelný se Španělskem nebo Portugalskem. Nicméně v tom samém časovém úseku se v Rakousku a Německu bohatství zvýšilo trojnásobně, ve Velké Británii a ve Švýcarsku čtyřnásobně a v USA dokonce více jak sedminásobně.

Je pravdou, že Rusko mělo horší startovací pozici. Ale to mělo i třeba Švédsko. Nicméně severská země se za dvě století změnila. Zemědělství vystřídal průmysl a švédské HDP na hlavu se zvýšilo ze 750 dolarů v roce 1700 na 3072 dolarů v roce 1913.

Země širých lánů a nevolníků

Země přitom nezaostávala jen v ekonomice. Po velkou část existence Ruské říše byl základní pracovní vztah založen na nevolnictví. Velká část populace byla podřízena několika málo aristokratům. V době, kdy v západní Evropě nevolnictví prakticky už neexistovalo, tak v Rusku bylo na vzestupu.

Ještě roku 1858 se počet ruských nevolníků odhaduje na 36 procent populace. Teprve v roce 1861, za vlády cara Alexandra II. dochází k emancipaci ruských rolníků a nevolnictví sice postupně upadá, ovšem nezaniká.

I struktura ekonomiky ruského impéria připomínala spíše rozvojovou zemi než budoucího industriálního tygra. Zemědělství představovalo hlavní zdroj příjmů většiny Rusů. V roce 1913 zemědělství zaměstnávalo stále kolem 70 procent obyvatel. Pro srovnání, ve Velké Británii bylo v zemědělství zaměstnáno pouze 12 procent obyvatel a v USA to bylo 28 procent.

Ne všechno přitom bylo v carském Rusku na špatné cestě. Na sklonku 19. století v zemi už nepanovaly velké společenské rozdíly. Na přelomu 19. a 20. století procento nejmajetnějších Rusů vlastnilo pouze 13,5 procenta veškerého bohatství v zemi. V ostatních zemích přitom byla nerovnost v příjmech mnohem vyšší. Ve Velké Británii a Švédsku procento nejmajetnějších vlastnilo téměř třetinu všeho bohatství, v USA to bylo okolo 18 procent.

Tvrdá realita

Idealizací realitu nezměníme. Ruské impérium byla nepochybně velká, ovšem také velmi chudá říše. Z ekonomického pohledu nebyla schopna konkurovat ani západní Evropě, ani Spojeným státům. Stejně jako dnes.

Navíc rozdíl mezi carským Ruskem a vyspělými ekonomikami zbytku světa se za 200 let trvání říše ještě více prohloubil. Světlým momentem byl až konec 19 .století, kdy země ustoupila od tradičního nevolnictví a umožnila svým občanům spravovat vlastní majetek.

Bohužel to se nepromítlo do hospodářského rozvoje. Roku 1917 špatná situace vyústila ve svržení cara a nástup nového režimu. Komunismu.

Autor, ekonom specializující se na historickou organizaci trhů a odvětví, je spolupracovník redakce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!