Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlevnější espresso mají v Plzni, nejdražší v Praze, ukázal průzkum tuzemských podniků

Ekonomika

  12:59
Průměrná cena za šálek espressa v českých restauracích a kavárnách je 41 korun. O sedm korun více zaplatí lidé v Praze, naopak v Plzni stačí hostům 32 korun. Cappuccino stojí ještě o desetikorunu více.
Káva - ilustrační foto.

Káva - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kávu si nejčastěji objednávají klienti mezi 12. a 14. hodinou, její spotřeba stoupá v letních měsících. ČTK to ve středu sdělila společnost Storyous, která zpracovala data z více než 2600 tuzemských podniků.

Jednou provždy. Káva nemá být kyselá, říká jeden z nejlepších baristů

„Podle našich dat je nejdražší šálek espressa v Praze, v průměru přijde na 48 korun. Následuje Zlínský a Liberecký kraj. Jen ve čtyřech krajích je přitom cena nižší než 40 korun. Nejlevnější espresso je překvapivě v Plzeňském kraji, kde zákazník zaplatí jen 32 korun,“ řekl ČTK ředitel Storyous Igor Třeslín.

Spotřeba kávy roste s venkovními teplotami. V lednu a v únoru byl počet objednávek výrazně nižší než během letošního mimořádně teplého června.

Cenová mapa cappuccina se liší jak od espressa, tak i od průměrného výdělku v jednotlivých krajích. „Na prvním místě sice se 63 korunami zůstává Praha, ovšem hned za ní následuje Karlovarský kraj, navzdory tomu, že jsou tam dlouhodobě nejnižší průměrné mzdy v Česku,“ uvedl Třeslín.

V žádném jiném kraji už cena za šálek cappuccina 60 korun nepřekročí. Naopak v osmi krajích stačí zákazníkům při objednávce padesátikoruna. Nejlevnější cappuccino se dá pořídit v Moravskoslezském kraji, cena se pohybuje okolo 45 korun.

Kávu si obvykle lidé spojují se startem dne, nejvíce se jich ale prodá v době oběda a odpoledne. Zatímco v Brně je o espresso největší zájem mezi 14. a 16. hodinou, v Praze špička přichází o dvě hodiny dříve. Pokud jde o průměrný počet šálků, který se v jednom podniku prodá za hodinu, Brno předstihne Prahu jen okolo čtvrté odpoledne, jinak je pražská spotřeba vyšší.

„První kávu si lidé dávají hned ráno, a to mezi osmou a desátou hodinou. Další dva vrcholy jsou pak kávy k obědu a následně odpolední povzbuzení. Po třetí hodině už počet prodaných espress klesá,“ upozornila Maja Vavřačová, která provozuje pražské Bistro Monk.

Storyous také určil počet prodaných šálků kávy, které si hosté během jedné hodiny objednají v jednom podniku. Zatímco v Praze se jich za 60 minut prodá v průměru 28, v Brně je to o dva kusy méně.

Storyous restauracím nabízí pokladní a naskladňovací systémy. Firma zpracovává deset procent obratu v českém gastru.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat