Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Surfování v práci odzvonilo, lídři trhu sledovacího softwaru fúzují

Ekonomika

  17:07
PRAHA - O sledovací software je zájem. Firmy chtějí vědět, kolik času věnují zaměstnanci práci a kolik zábavě. Jednička na trhu monitorovacího a auditovacího softwaru firma TruconneXion kupuje dvojku tohoto segmentu, ostravskou společnost FairNet. Akvizicí získá zejména klienty z veřejného sektoru.

Počítačová kriminalita foto: Shutterstock

Softwarová firma TruconneXion výrazně posiluje. Díky fúzi se svým největším konkurentem obsadí firma z Kosmonos na Mladoboleslavsku tři čtvrtiny českého trhu se softwarem sledujícím licence a měřícím efektivitu práce na firemních počítačích.

Čtěte také

Za prodej licencí k tomuto druhu softwaru přitom úspěšná firma dokáže ročně získat několik desítek milionů korun. "Ano, skutečně děláme akvizici dvojky na trhu. Obchod je již dohodnutý a podepsaný," potvrdil LN koupi rivala Robert Kleiner, ředitel pro strategii a člen představenstva firmy TruconneXion.

Nechtěl sice sdělit jméno kupované společnosti, podle informací LN však jde o ostravskou společnost FairNet.

Čtěte také

"Jméno firmy do oficiálního oznámení akvizice nebudeme zveřejňovat, stejně tak nebudeme sdělovat cenu," řekl Kleiner. Podle něj si však firma TruconneXion nemusela na koupi konkurenta půjčovat od banky či soukromých investorů. "Jsme úspěšná firma, a tak máme možnost nakupovat za vlastní peníze," dodal Kleiner. Podle něj měla jeho firma v loňském roce obrat zhruba 120 milionů korun.

ANKETA

Používáte software pro kontrolu či sledování toho, co dělají zaměstnanci v pracovní době na počítači?

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank
Možnost kontroly máme, zaměstnance ale nijak bezdůvodně nesledujeme. Zároveň máme z pracovních počítačů zablokovaný nebo omezený přístup na některé stránky, například sociální sítě či soukromé maily. Nemyslím si však, že by se naši zaměstnanci nějak flákali a takováto kontrola tedy na efektivitu práce vliv nemá.

Pavel Vlček, tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu takovýto specifický software nepoužívá. Aplikujeme však filtr, který blokuje přístup na vybrané webové stránky na základě klíčových slov. Takto systém blokuje návštěvy stránek například se zábavnou či erotickou tematikou nebo webové hry.

Pavel Kaidl, PR manager Siemens
Zaměstnance cíleně nesledujeme a software na sledování činností, které zaměstnanci na počítači provádějí během pracovní doby, nepoužíváme. Vedoucí pracovníky vedeme k tomu, aby o činnosti svých podřízených měli přehled. Malé množství soukromých telefonátů a e-mailů v rozumné výši tolerujeme. Na internetu blokujeme stránky se zábavným či nevhodným obsahem, které nejsou důležité pro práci.

Jarmila Daňková, tajemnice předsedy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního
Nic takového se u nás nepoužívá. Myslím, že je především otázkou přímého nadřízeného, který práci zadává a pak požaduje konkrétní výsledky, aby na své zaměstnance dohlédl. Žádný úřad ani velká firma nejsou vedeny jen jedním člověkem, ale jsou rozděleny na odbory, oddělení či sekce, takže prostor pro kontrolu existuje i bez tohoto softwaru.

Hana Štěpánková, tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů
Tento software nepoužíváme. Kontrolní mechanismy u nás vyplývají z kompetencí a povinností řídících pracovníků.

Obchod řádově za miliony korun firmě z Kosmonos téměř zdvojnásobí zákaznickou bázi. "V Čechách jsme prodali zhruba 750 tisíc licencí k našim produktům do přibližně 1500 společností a organizací. Kupovaná firma nám přinese další zhruba tisícovku zákazníků," řekl Kleiner.

Firma TruconneXion získá i lepší přístup ke klientům ze státní správy a veřejného sektoru. Právě na ten se totiž kosmonoská firma chce nyní více zaměřit a právě ostravská FairNet je na něm úspěšná. To nepřímo potvrzuje i Kleiner. "Akvizicí se dostaneme do segmentu, kde se nám prodeje nedaří tak dobře jako kupované firmě," řekl.

Jako jeden z hlavních důvodů koupě rivala Kleiner uvádí i ukončení konkurenčního boje, který obě firmy vysiloval. "Pokud se nám podaří najít společnou cestu, bude mít akvizice pozitivní dopad jak na obě firmy, tak na jejich zákazníky," řekl Kleiner. Podle něj spojení technologické vyspělosti TruconneXion a obchodní zdatnosti FairNet bude znamenat neporazitelné spojení. "My jsme byli vždy dobří v tom, že máme skvělý produkt, a dokonce jsme na to někdy hřešili a trochu jsme zanedbávali naše obchodní oddělení.

Ten náš konkurent, dnes již vlastně firma, která s námi spojila síly, měla svůj vlastní, možná o trochu méně kvalitní produkt, ale za to měla lepší obchodníky a rozdíl doháněla prodejní snahou a silou," vysvětlil Kleiner.

Firma TruconneXion zaměstnává zhruba 30 pracovníků, většina z nichž se podílí na vývoji nových softwarových produktů. FairNet dává práci zhruba desítce lidí, zejména obchodníků. Podle Kleinera se však fúze jedničky a dvojky na neprojeví snižováním zaměstnaneckých stavů. "Akvizice určitě nebude znamenat propouštění,," řekl.

Vzhledem k tomu, že spojené firmy obsadí tři čtvrtiny českého trhu se softwarem na správu licencí a monitoring práce s počítačem TruconneXion neplánuje další akvizice. "Nemyslím si, že v Čechách by ještě bylo něco ke koupi v tomto oboru. Touto koupí je otázka akvizic v Čechách definitivně uzavřena," vysvětlil Kleiner.

Kosmonoská firma TruconneXion v současnosti neplánuje vstup na burzu, ale do budoucnosti tento krok zcela nevylučuje. "Záleží na tom, jak se nám podaří odstartovat naši novou éru. Pokud bychom byli úspěšní, tak se o tom dá uvažovat, v tuto chvíli však ani nepotřebujeme dodatečné finance," vysvětlil Kleiner.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat