Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Tvrdý postup Číny vůči covidu zbrzdí dodávky nejnovějších iPhonů. Nespokojenost lidí s restrikcemi roste

Tvrdá pravidla týkající se covidu platí v Číně již třetí rok a unavení lidé toho už mají dost. foto: ČTK

Od doby, kdy covid poprvé zasáhl Čínu, uběhly téměř tři roky. Neúnavné trvání na karanténních opatřeních však nadále brzdí podnikání a ekonomiku v zemi. Společnost Apple už oznámila, že na nejnovější mobily iPhone 14 Pro a Pro Max si budou muset lidé počkat déle, než se předpokládalo.
  14:47

Koncem minulého týdne čínská Národní zdravotní komise oznámila, že se hodlá držet své přísné strategie nulové tolerance proti šíření covidu. Čína tak zůstává jedinou významnou ekonomikou světa, která nařizuje rozsáhlé uzávěry už při výskytu prvních případů nákazy. To má zásadní vliv i na technologické giganty působící v zemi.

Apple představil extrémní hodinky a satelitní iPhony. Startují na 26 000 Kč

„Nadále vidíme silnou poptávku po modelech iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Nyní však očekáváme jejich nižší dodávky, než jsme dříve předpokládali. Zákazníci musí počítat s delší čekací dobou na obdržení svých nových produktů,“ uvedla již i společnosti Apple v reakci na zmatek v její největší montážní továrně provozované klíčovým dodavatelem Foxconn.

Čtvrť ve městě Čeng-čou, kde továrna sídlí, je totiž od minulého týdne uzavřena a výroba tak probíhá v mnohem menším měřítku než obvykle. Někteří zaměstnanci navíc údajně utekli kvůli strachu z onemocnění. Pracovníkům, kteří se vrátí, firma slibuje jednorázový bonus 500 jüanů (zhruba 1700 korun) a zvýšení hodinové mzdy.

Covid-19 jako společenské stigma

„Úřady covid démonizovaly, zveličovaly jeho závažnost a úmrtnost a hovořily o dlouhodobých symptomech. Mnoho obyčejných lidí se viru stále velmi bojí a uzdravení pacienti trpí silnou diskriminací a stigmatizací,“ okomentoval situaci pro CNN Ťin Tung-jen, virolog z Hongkongské univerzity.

Foxconn přitom dle zpravodajského serveru BBC stojí za 70 procenty dodávek iPhonů po celém světě a nyní se jeho pracovníci chystali na klíčovou část roku před Vánocemi. Problémy způsobené politikou nulové tolerance pak logicky ovlivňují i další sektory průmyslu. Nesnáze v zásadní části roku mají dle CNN mimo jiných třeba i tamní výrobci automobilů, jako je například společnost NIO.

Covidové stigma. V Číně přichází kvůli diskriminaci vyléčení o práci i domov

„Výroba a dodávky vozidel byly omezeny provozními problémy v našich závodech a také nestálostí dodavatelského řetězce důsledkem situace okolo covidu-19 v určitých čínských regionech,“ znělo prohlášení firmy.

Tvrdý postup komunistické země vůči covidu se negativně projevuje už i na některých tržních ukazatelích. Údaje o obchodu s Čínou zveřejněné v pondělí dle BBC ukázaly, že dovoz i vývoz země se v říjnu nečekaně snížily. Odchozí zásilky za měsíc klesly o 0,3 % oproti předchozímu roku, což je v ostrém kontrastu se ziskem 5,7 % v září. Jde o nejhorší bilanci od května 2020.

„Slabý růst exportu pravděpodobně odráží jak špatnou vnější poptávku, tak i narušení dodávek v důsledku propuknutí onemocnění covid-19,“ potvrdil svízelnost současné situace pro deník The Australian Financial Review Č’-wej Čang, hlavní ekonom investiční společnosti Pinpoint. Podle odhadů analytiků banky Nomura se nynější uzávěry týkají lidí, kteří vytváří asi desetinu čínského hrubého domácího produktu.

Zmírnění restrikcí v nedohlednu

Drakonická opatření se přitom obyvatelstvu země už přejídají. Nespokojenost – i přes následnou omluvu čínských úřadů – prohloubilo v minulých dnech také úmrtí tříletého dítěte.

To bydlelo dle agentury Reuters s rodiči v provinčním středisku Lan-čou, kde platí uzávěra už několik měsíců, přičemž po otravě oxidem uhelnatým běžel otec se synem ke vchodu do obytného objektu. Ostraha ho však odmítla propustit a zdravotníci se k němu nakonec kvůli přísným protikoronavirovým opatřením nedostali včas.

Podle analytiků banky Nomura zmírnění restrikcí Číňané můžou očekávat maximálně až po březnu příštího roku, jestli vůbec. V neděli Čína totiž oznámila 5643 nových infekcí, což je nejvyšší denní počet za poslední půlrok. Na nedávném sjezdu komunistické strany byl navíc do čela země už potřetí zvolen Si Ťin-pching, který politiku nulové tolerance dlouhodobě obhajuje.

Dle expertů tak lze očekávat, že i přes negativní ekonomické důsledky dojde nyní k ještě zvýšenému vynucování boje proti covidu. Předáci v provinciích se pravděpodobně budou snažit Si Ťin-pchingovi vehementně dokázat, jak za ním a jeho politikou stojí.

Do okruhu svých blízkých si pak Si vybral stranického tajemníka ze Šanghaje Li Čchianga, který zřejmě bude i příštím čínským premiérem. Proslavil se přitom zejména právě velkým lockdownem více než pětadvacetimilionové Šanghaje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!