Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlak do Trenčína zaplníme. Máme v plánu i další tratě, říká šéf Arrivy

Slovensko

  6:00
PRAHA - Před třemi lety se autobusový obr Arriva spálil, když se pokusil na komerční riziko jezdit po kolejích mezi Prahou a Kralupy. Troufá si ale dál. Na konci února se zkusí prosadit na vytížené trati Praha – Benešov a o pár dní později svůj zatím jediný vlak začne o víkendech posílat do Trenčína.

Český šéf Arrivy Daniel Adamka. foto:  František Vlček, MAFRA

Náklady na obě trati nejsou velké, Arrivu vyšly zatím na stovky tisíc korun. I proto její český šéf Daniel Adamka věří, že tento přírůstek k podnikání může být do konce tohoto roku ziskový.

Ke spokojenosti mu ale chybí to, že se Arrivě nepodařilo pro trať do Benešova získat dotace od Prahy a Středočeského kraje. To by znamenalo podstatně klidnější a jistější podnikání. „Nová jednání jsme zatím nezahájili. Chceme nejprve ukázat, že to může fungovat a že máme produkt, který je pro cestující zajímavý. Věříme, že bychom pak mohli Středočeský kraj přesvědčit,“ popisuje Daniel Adamka, který firmu vede bezmála dva roky.

Pro případ, že by se mu podařilo vkročit do dotované sítě, už má v hlavě pokračování z Benešova do Vlašimi či Sedlčan.

DO BENEŠOVA A TRENČÍNA

 • Arriva nyní provozuje lokální tratě Šumperk - Kouty nad Desnou a Petrov nad Desnou – Sobotín. Jezdí tam se čtyřmi soupravami, které jsou v majetku Svazku obcí údolí Desné.
 • Od 29. února začne se svým motorovým vlakem jezdit na trati mezi Prahou a Benešovem.
 • Doba jízdy bude 51 minut. Vlak zastaví jen v některých stanicích. Ve středních Čechách to budou Čerčany, Strančice a Mnichovice.
 • Jezdit bude ve špičkových časech po dvou hodinách. Delší přestávku bude mít v dopoledne.
 • Svou jedinou soupravu pak bude Arriva o víkendu posílat z Prahy do Trenčína. Linka začne fungovat 5. března.
 • Vlak odjede z Prahy v sobotu ráno a v neděli večer se vrátí zpět.

Lidovky.cz: Co se změnilo, že si opět bez dotací troufáte na příměstskou linku z Prahy?

Pro komerční využití byla trasa do Kralup příliš krátká. Výhoda zrychleného spojení tedy nebyla tak velká jako u linky do Benešova, v níž vidíme větší potenciál. Systém Pražské integrované dopravy nyní zasahuje na této trati do Čerčan, dále do Benešova platí už jen tarif Českých drah.

Lidovky.cz: Je vaší hlavní konkurenční výhodu to, že budete z Benešova na pražském Hlavním nádraží o dvanáct minut rychleji než osobní vlaky Českých drah (63 minut)? Mimo Prahu zastavíte jen v Čerčanech, Stránčicích a Mnichovicích.

Nabídneme rychlejší spojení například těm, kdo dojíždí za prací do pražských Strašnic, Vršovic nebo Hostivaře. Naší prioritou bylo doplnit nabídku spojů z Benešova do Prahy, po nichž je velká poptávka. Mimo jiné kvůli dennodenním zácpám na dálnici D1 při příjezdu do metropole. Trať má potenciál na mnohem více spojů, než na ní jezdí dnes. Když vám ujede rychlík do Benešova, tak další jede zhruba za hodinu. Nebo můžete jet za půl hodiny osobním vlakem, který ale ten další rychlík dojede. Zatím nabízíme spoj ve špičce každé dvě hodiny. Teprve začínáme, trasu budeme obsluhovat jedním vlakem.

Lidovky.cz: Lidé z okolí Prahy jsou zvyklí na atraktivní patrové vlaky City Elefant, s nimiž jezdí České dráhy. Nebojíte se, že váš motoráček – při vší úctě k němu – v tomto srovnání neobstojí?

Určitá konkurenční výhoda to je, České dráhy na trati skutečně nasazují moderní a kvalitní soupravy. Na druhou stranu náš vlak je kompletně zrekonstruovaný, sedačky jsou velmi pohodlné, takže cestující si nepohorší.

Vlak společnosti Arriva.

Lidovky.cz: S jakou obsazeností vlaku byste byl na trase Praha – Benešov spokojený? Lépe řečeno: kdy se vám vyplatí? Kapacita vaší motorové soupravy je 143 lidí.

Spokojený bych byl s průměrnou obsazeností padesát procent.

Lidovky.cz: Jaká byla vstupní investice do dvou nových tras? Jezdit na nich budete jedním vlakem, který je váš. Něco utratíte za lidi a dopravní cestu, ale není to nic hrozného, ne?

Před vyjetím jsou naše náklady v řádu stovek tisíc. Pomáhá nám, že už máme vytvořené i nějaké zázemí. Chtěli bychom být do konce roku v zisku.

DANIEL ADAMKA

 • Danielu Adamkovi je 38 let, vystudoval Dopravní fakultu ČVUT.
 • V dopravě začal pracovat za studií jako výpravčí ve stanici Praha-Vršovice. V letech 2002 a 2003 působil u koordinátora pražské hromadné dopravy, ve společnosti Ropid.
 • Následně vystřídal několik manažerských pozic v nadnárodních firmách Keolis nebo TransPennine Express. V letech 2008 až 2010 byl vedoucím odboru kvality Českých drah.
 • Po odchodu z ČD pracoval jako manažer rozvoje nejprve ve Veolii Transport, následně v Arrivě. Generálním ředitelem Arrivy pro Česko se stal v březnu 2014.
 • Je také prezidentem Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech
 • Nadnárodní společnost Arriva v Česku provozuje 2000 autobusů, 35 trolejbusů, 5 vlaků osobní dopravy a zaměstnává téměř 3200 zaměstnanců.
 • Celkový obrat skupiny převyšuje 4 miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava. Ročně přepraví přes 115 milionů cestujících.

Lidovky.cz: Lidé jsou, hlavně díky soukromým dopravcům RegioJetu a Leo Expressu, zvyklí na kvalitní služby. Co jim nabídnete vy?

Cestující budou mít k dispozici bezplatnou LTE wi-fi, USB dobíječky, budeme rozdávat vodu. Na trati do Benešova budeme nabízet jen základní občerstvení v podobě nápojů, drobností k zakousnutí a hygienického sortimentu, je to krátká trasa. Pro cesty na Slovensko už budeme mít rozšířený sortiment, včetně teplých nápojů, čerstvých sendvičů nebo pivních speciálů.

Lidovky.cz: Váš vlak o víkendu využijete pro trasu z Prahy do Trenčína. Jak jste na ni přišli?

Hledali jsme trať, která není plně elektrifikovaná, na níž můžeme plně využít to, že máme dieselový vlak. Nabídneme rychlé cestování pro lidi od Uherského Hradiště po Vlárský průsmyk. Do Trenčína je to vlastně kousek, z Prahy pět hodin. Porovnali jsme si jízdní dobu autobusů a vlaků a budeme v řadě případů rychlejší.

Lidovky.cz: Zjišťovali jste si, jaký je o linku zájem? Ze strany lidí z Moravy či Slovenska?

Provozovali jsme autobusovou linku přes Trenčín do Zvolena a Bardejova. Trenčín byla jedna z nejsilnějších destinací a v tuto chvíli mu chybí přímé vlakové spojení do Česka, jako má Žilina nebo Bratislava. Zastavovat budeme například v Pardubicích, Olomouci, Uherském Hradišti, Bylnici nebo Trenčianské Teplé.

Lidovky.cz: Předpokládám, že u linky do Trenčína se obsazenosti nebojíte, že? Vzhledem k velikosti vlaku i počtu Slováků, kteří jezdí do Česka.

V tomto případě bych chtěl plnou obsazenost. Fungovat proto začne i systém rezervací.

Český šéf Arrivy Daniel Adamka.

Lidovky.cz: Máte plán další expanze pro případ, že budou nové tratě úspěšné?

Uvažujeme i o dalších spojeních, kde můžeme využít výhodu motorového vlaku, abychom cestujícím nabídli přímou linku bez přestupu. Z Benešova připadají třeba v úvahu dvě lokality, ale u nich by záleželo na případné objednávce Středočeského kraje. Tam už nechceme jezdit na komerční riziko. Mohli bychom pokračovat třeba do Vlašimi nebo Sedlčan, to bychom zvládli pořád jedním vlakem. Tato města by získala přímé vlakové spojení s Prahou.

Lidovky.cz: Tím byste asi dosáhli maxima využití vaší jediné soupravy. Pokud byste dosavadní spojení dále rozšiřovali, je ve vašich silách investovat do dalších vlaků?

Pokud by se nové tratě chytly, mohli bychom na nich jezdit častěji. Máme připravené další soupravy, do nichž můžeme investovat. Disponujeme samozřejmě i záložním vlakem od kolegů z Německa pro případ, že by se nám ten současný porouchal. Připravené je i pokrytí náhradními autobusy.

Hrozba terorismu: stanou se z nádraží pevnosti s rámy a prohlídkami kufrů?

Lidovky.cz: O nákupu kolika dalších vlaků reálně uvažujete? A jaké by to byly typy?

V tuto chvíli uvažujeme jen o nákupu stejných motorových jednotek, abychom měli jednotný vozový park. V nejoptimističtější variantě by jich mohlo být až deset.

Lidovky.cz: Mluvil jste o případném rozšíření cest do Vlašimi a Sedlčan. Máte vyhlédnuté i další potenciální trasy po Česku?

Ano, ale mluvit o nich kvůli konkurenci nemůžu. Kdybych trasy zmínil, mohl by je obsadit někdo jiný. Primárně jde o cesty pro motorové vlaky. Když ale bude ministerstvo dopravy soutěžit rychlíkové trati, museli bychom si pořídit i elektrické soupravy. Máme zájem vstoupit do všech výběrových řízení, která budou. Ministerstvo chce pro tyto trati získat vlaky z evropských fondů. Zatím ale není jasné, zda si je z těchto peněz vysoutěží vítězní dopravci nebo je koupí stát a bude je dopravci pronajímat. Nemáme problém ani s jednou variantou.

Lidovky.cz: Jak velkou výhodou pro Arrivu je, že její mateřskou společností je mocná Deutsche Bahn?

Výhodou je to, že víme, jaké vlaky jsou k dispozici. Pokud to dává smysl, můžeme je od Deutsche Bahn koupit. Jinak ale Arriva sídlí ve Velké Británii, kde sedí naši nadřízení. Přímý kontakt s Deutsche Bahn tedy nemáme.

Lidovky.cz: Arriva je v Česku velmi silná na autobusovém trhu. Kolik procent z vašeho byznysu by v budoucnu měly tvořit vlaky?

Rádi bychom, aby to bylo nějakých patnáct až dvacet procent.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...