Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Berlína do Vídně vlakem? Rychlejší je vyhnout se Česku a jet přes Norimberk

Ekonomika

  9:34
PRAHA - Němci názorně ukázali Česku, jaká kouzla s cestováním svede rychlá železnice. Od 10. prosince bude pro pasažéry jedoucí z Berlína do Vídně časově úspornější vynechat naši zemi a jet přes Norimberk. Přestože bude jejich trasa zhruba o 200 kilometrů delší, v cíli budou nově až o 30 minut rychleji, než kdyby přestupovali na vlak v Praze. Česko tak může kvůli pomalé železnici v budoucnu přijít o řadu cestujících a třeba také investic.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Ruské dráhy

Důvod je jednoduchý. Tuto trasu zrychlí s novými jízdními řády více než stokilometrový upravený úsek mezi Erfurtem a Norimberkem, kde budou soupravy svištět rychlostí až 300 kilometrů v hodině.

Právě tyto moderní koleje zkrátí čas cesty do Vídně přes německé území více než o dvě hodiny. Pro srovnání: v Česku je maximum nastaveno na 160 km/h, ale tímto tempem mohou vlaky uhánět jen někde. Vysokorychlostní tratě vzniknou na našem území nejdříve kolem roku 2030.

Z Berlína do Vídně vlakem? Kolem Česka je to rychlejší

Z Berlína přes Prahu do Vídně nyní trvá nejrychlejší cesta 8 hodin a 45 minut. Navíc jde o spoj, u něhož je třeba ještě přestoupit v Břeclavi, přičemž v blízké budoucnosti se na tom těžko něco změní. Na to, že už se na této trase časově nevyplatí jet přes Česko, upozornil jako první server Zdopravy.cz.

Vysokorychlostní políček od Německa přijal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) spíše jako výzvu. „Musíme stavět. Je to potvrzení, že naše snaha o urychlení výstavby vysokorychlostních tratí byla správná,“ řekl Ťok LN. V současné době je nejdále příprava tras Praha–Drážďany a Brno–Břeclav, obě se však stále nacházejí ve fázi studií. U první jmenované – kterou bude zdobit unikátní tunel pod Krušnými horami – je důležité, že ji spolková vláda přeřadila do kategorie staveb s vysokou prioritou.

Tři české problémy

Na skutečnost, že na německém území došlo k zajímavému zrychlení, zareagoval i státní dopravce České dráhy, který podle svého vyjádření dlouhodobě upozorňuje na riziko objíždění Česka po vysokorychlostních tratích budovaných v sousedních státech. Byť je takové cestování kilometrově delší.

„Praktický dopad nové vysokorychlostní tratě Lipsko/Halle – Erfurt – Norimberk můžeme zaznamenat v budoucnosti, kdy se nám vyhnou tranzitní cestující, ale obecně se to může projevit v rámci celého Česka například tím, že se nám vyhnou turisté nebo investoři kvůli špatným dopravním cestám a pomalým spojům,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zrychlení cestování v Německu je v tuto chvíli spíše symbolickým zdůrazněním zaostávání tuzemské železnice. Protože například podle organizace Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP), mezi jehož klíčová témata rychlé tratě patří, necestuje přímo z Berlína do Vídně zase tolik lidí, natož vlakem.

„Srovnání nicméně dobře ilustruje, jak moc chybí nová rychlá trať v daném směru, zejména mezi Brnem, Prahou a Drážďany. Hlavní problémy jsou tři: nízká rychlost, příliš dlouhá trať, vedená údolími řek, a nízká kapacita. Největší přínosy je ale nutné hledat především uvnitř samotné České republiky,“ uvedl ředitel CEDOP Tomáš Záruba.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat