130 let
Špatné jídlo (ilustrační fotö)

Špatné jídlo (ilustrační fotö) | foto: Shutterstock

Paniku kolem polských potravin šíří česká lobby, píší Poláci

Evropa
  •   15:00
Když v únoru vypukla v Polsku "solná aféra", česká média z ní okamžitě udělala událost číslo jedna. Tím to ale neskončilo a noviny v Česku dál plní informace o škodlivosti polských potravin a varování, aby je lidé radši nekupovali. Češi své stížnosti dokonce dovedli až do Bruselu. Poláci teď ale přišli s tím, že za šířením paniky stojí lobby českých výrobců potravin.

Antipolská mediální kampaň je podle Poláků jen hnána snahou zbavit se významného konkurenta.  "Proto teď Češi na polské potraviny házejí špínu. Chtějí, aby je lidé přestali kupovat a vrátili se k českým výrobkům," napsal včera polský deník Gazeta Wyborzca. A jako důkaz toho, že jsou potraviny z Polska nekvalitní, předkládají jejich nízkou cenu. Čeští výrobci totiž tvrdí, že za málo peněz se kvalitní klobása či máslo vyrobit nedá, a média tyto informace jen opakují, upozorňuje list. 

O AFÉRÁCH S POLSKÝMI POTRAVINAMI VÍCE ZDE:

České lobbistické skupiny podle Poláků chtějí omezit dovoz polských potravin do Česka a přesvědčit spotřebitele, že české potraviny jsou sice dražší, ale kvalitnější.

Polsko konkuruje Česku na všech frontách

List dále zdůraznil, že Polsko konkuruje Česku nejen nízkými cenami, ale poráží ho skoro v každém odvětví - přes produkci mléka, masa až po zeleninu. "Český trh se po vstupu do EU stal pro polské výrobce potravin stal jedním z hlavních vývozních trhů, a protože tu potraviny prodávají za nižší ceny než doma, museli ceny snížit i čeští výrobci, což je pro ně prodělečné," píše Gazeta Wyborcza.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Zatímco my vyrábíme levně a ve velkém, Češi jsou na tom přesně naopak - vyrábějí méně a dráž, proto jsou nuceni potraviny dovážet," uzavírá deník. "Nelze se tedy divit, že se snaží šířit paniku a zbavit se tak konkurenta."

Polské potraviny pod drobnohledem

  • Problémy s polskými potravinami letos odstartovala tzv. solná aféra. Polské firmy prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám.
  • Na jaře inspekce zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, ve kterých zjistila zakázanou kyselinu mravenčí.
  • Veterinární správa zhruba ve stejnou dobu nepustila na tuzemský trh více než půl tuny čerstvého kuřecího masa z Polska. Maso bylo znečištěno obsahem útrob a mělo pohmožděniny.
  • Polská policie zadržela v březnu desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy.
  • Inspekce v dubnu zakázala prodej sucharů, které obsahovaly závadnou vaječnou moučku z Polska.
  • Lidl v kětnu stáhl jednu šarži dlouhozrnné rýže dovozené z Polska. Balení obsahovalo 2,5krát víc olova, než povoluje norma. 
  • Ve středu polský server Fakt informoval o tom, že do zmrzlin vyráběných v Polsku se běžně přidávají zdraví škodlivé látky, mimo jiné i chemikálie na hubení vší.
Autor: rka