Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za podporu solární energetiky zaplatí Češi v účtech až 25 miliard

Ekonomika

  8:42
PRAHA - Nejméně 15 miliard, ale možná i 25 miliard korun budou Češi podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka platit do dvou let v cenách elektřiny za podporu solární energetiky. Pro představu je to 1500 až 2500 korun na každého obyvatele země včetně dětí a důchodců.

Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. foto: ČEZ

Informuje o tom deník E15 s tím, že většinu zaplatí firmy jako největší odběratelé.

Deník píše, že částka je téměř desetkrát větší než nyní. Může za to bouřlivá výstavba nových slunečních elektráren, která se zcela vymkla kontrole. Loni investoři spustili solární parky o celkovém výkonu 350 megawattů, což je o tři čtvrtiny víc, než se všeobecně očekávalo.

Příští rok se výkon slunečních elektráren bude zvyšovat ještě rychleji. Podle střízlivých údajů přibude další nejméně 1000, možná dokonce 2000 megawattů. Výkon slunečních elektráren by pak převyšoval výkon elektrárny Temelín, uvádí deník.

"Když se podíváme na letošní tempo růstu investic, je tisíc megawattů téměř jistých. Mohou to být ale až dva tisíce," prohlásil Němeček.

Za zákonem garantovanou výkupní cenou se do Česka hrnou investoři z celého světa. "Investici do solární energie je možné přirovnat ke státnímu dluhopisu, ovšem počítá se tu s daleko vyšším výnosem," vysvětlil Němeček.

Podle Bronislava Bechníka z České fotovoltaické průmyslové asociace míří do Česka mnoho firem z Německa a ze Španělska. První dvě elektrárny zde na konci roku spustila i čínská společnost CNPV Solar Power. Stát nedokáže solární příval zastavit dřív než v příštím roce - až v té době začne platit ohlášená novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat