130 let

Odpouštíme kmotrům

  •   15:44

Veřejně činným zločincům slibujeme, že je nadále nebudeme považovat za zločince.

Nelíbí se mi to. Bývala slova, na která si solidní novináři dávali jaksepatří pozor, protože když si s nimi zahrávali lehkomyslně, člověk se dostal k soudu raz dva. Typicky kmotr, podle vzoru lotr.

Nejvyšší správní soud teď zkouší takové upjatosti učinit přítrž. V rozhodnutí, zda Česká televize má dostat pokutu za to, že označila za kmotry severočeské ODS Patrika Oulického a Alexandra Nováka, soud uvedl: „Ačkoliv nejde o výraz zcela neutrální, je významovou zkratkou, umožňující rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému. Označení ‚kmotr‘ proto nelze a priori považovat za hanlivé či nedůvodně snižující vážnost osoby.“

V příslušné zprávě na webu Novinky se objevila zdařilá osvětlující formulace, že „podle soudu je termín ,kmotr‘ v současnosti všeobecně srozumitelným označením pro osoby, které spojují podnikání s politikou, případně mají neformální vliv na politickou stranu v určitém regionu.“ Můj redakční kolega konstatoval něco v tom smyslu, že je to zkratka pro aktéry klientelistických praktik.

Dovolte, abych všechny kmotry proti svému kolegovi i Nejvyššímu správnímu soudu bránil.

Význam slov se v jazyce posunuje, ne vždy ku prospěchu věciVýznam slov se v jazyce jistě posunuje, ne vždy ku prospěchu věci. Například slovo „tunelování“ je dnes chápáno jako ekvivalent rozkrádačky. Když jsme ho začali v polovině devadesátých let používat, nahlíželi jsme na ně o něco komplikovaněji. Označovali jsme jím mimo jiné vyvádění aktiv z firmy na úkor jiných vlastníků, počínání sice mravně zvrácené, ale někdy ze zákona obtížně (pokud vůbec) postižitelné. Rozhodně ne prostou zlodějnu. Všiml jsem si, že pokud zahraniční média připomínají tento termín vzešlý z češtiny, obvykle mu rozumějí v onom starém významu. V češtině se však stalo bezmála synonymem každého vylágrování firemní kasy, zkrátka kriminality bílých límečků.

Pro přesnost jazyka je to škoda, tunelování v původním smyslu může být legální, pokud máme příslušně mizerné zákony. Výrazy tunelář, tunelování pak nekritizujeme jen nemravného podnikatele, ale hlavně neschopné či nemravné zákonodárce, potažmo soudce.

Kmotr se vydává na podobnou cestu.

Nelze jistě pominout původní církevní význam slova kmotr, vždyť stál určitě u kolébky jeho posunutého mafiánského významu. Kmotr přejímá záruku za kmotřence nebo také garantuje ochranu (kmotřence, ovšem i člena klanu). Kmotrovi jsme povinováni úctou, odpovědností, ba poslušností. Dlužíme mu za vlastní bezpečnost a kariérní růst v nelítostném světě, někdy za živobytí. Když se tento překrásný lidský vztah patřičně rozvine, je z toho prima rodina, anebo také ta pravá famiglia, ale pak by měly konat orgány činné v trestním řízení. Nezapomenutelně zvěčněno v románu Maria Puzza, od jehož vydání jsou klíčové aspekty termínu kmotr zřejmé – krev, zločin, korupci a zastrašování nevyjímaje.

Nyní, soudně stvrzeno, byl kmotr zkratkovitě deklasován na pouhou šedou eminenci, skrytého šéfa, v nejhorším na vedoucího intrikána. Načal to možná už Mirek Topolánek, který ještě jako předseda ODS začal mluvit o regionálních kmotrech, těch, kdo řídí stranické dění nikoli z oficiálních vůdcovských postů. Mínil tím jen jejich skrytou mocenskou pozici? Anebo chtěl zároveň naznačit, že jejich činnost je také organizovanou kriminalitou? Kdyby ano, jistě by podal trestní oznámení, že ano. Veřejnost v tom má samozřejmě jasno. „Co Richelieu, to zločinec.“ (A často též: „Co Ludvík, to taky zločinec.“) Dle Nejvyššího správního soudu to už není nic hanlivého. Pěknou mizérii tu máme a jazyk nás usvědčuje.

Když kmotr, ať to skončí soudem – jsou to řádní gangsteři a dle toho je s nimi radno zacházetKmotry se to dnes v médiích jen hemží, aniž by autoři předpokládali, že budou muset prokazovat jejich zločinnost. Ono je to krátké, expresivní, ale myslím, že alibistické. Slovo kmotr kdekdo napíše a vyřkne, zatímco na slova mafián, zloděj nebo vyděrač už by si dal zatraceně pozor...

Rád bych se proto všech kmotrů zastal, jsou to řádní gangsteři a dle toho je s nimi radno zacházet. Když kmotr, ať to skončí soudem. Ten otupený osten slova je znamením, jak jsme ve styku s nimi otupěli i my.

Autor: Petr Bušta