130 let
Očkování vakcínou proti covidu v Británii.

Očkování vakcínou proti covidu v Británii. | foto: Reuters

V prvním čtvrtletí příštího roku bude vakcína pro 1,12 milionu Čechů

  •   11:53
V lednu mají do Česka dorazit první várky vakcín proti covidu od firmy Pfizer. Zatím má Česko zasmluvněné dodávky 12 milionů dávek, což pokryje téměř sedm milionů lidí, součástí dohody je možnost přikoupit si je pro až 16 milionů obyvatel. Právo prvního vpichu drží lidé s rizikovou chorobou, třeba obézní či kardiaci, a zdravotníci.

Po Novém roce, hned v lednu, mají do Česka dorazit první várky vakcín proti covidu. Budou od firmy Pfizer a vyžadují skladování při až minus 80 stupních Celsia. Tím odstartuje obrovská akce očkování, na kterou se stát zvolna chystá. Vakcíny budou chodit postupně a pomaleji, než by si členské země Evropské unie přály; objednávkový systém je celounijní. „Odráží to možnosti výrobců,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Zatím má Česko zasmluvněné dodávky 12 milionů dávek, což pokryje téměř sedm milionů lidí, součástí dohody je možnost přikoupit si je pro až 16 milionů obyvatel. Na druhé straně kontraktů je pět výrobců se třemi typy vakcín. Vyjma Pfizeru nekladou takové nároky na skladování. V první fázi se bude očkovat ve velkých nemocnicích, kde jsou k dispozici patřičně výkonné mrazáky, později, jak do země poplyne stále víc očkovacích sér, se mají zapojit menší špitály a praktičtí lékaři s ambulantními specialisty.

Sedmdesát procent obyvatel

Mapa očkovacích center, jak ji načrtá strategie, kopíruje místa, kde se provádějí a budou provádět antigenní testy. Stejně jako vakcína jsou dobrovolné a zdarma, respektive hrazené pojišťovnami. Zatím vznikají strategie a půdorysy koordinačních týmů, za což vláda sklízí kritiku, neboť například Německo je v přípravách podstatně čilejší. Musí se třeba vyladit, kdo z prioritních skupin bude první na řadě.

Aby vakcinace k něčemu byla, i když se zvládne celé logistické soukolí, mělo by ji dostat 70 procent obyvatel, tolik Čechů ale zatím není přesvědčeno, že na injekci půjde. Necelých 40 procent respondentů v průzkumu, jejž zadal resort zdravotnictví, deklarovalo, že vakcínu chce, 16 procent se ještě nerozhodlo, a 45 procent dotazovaných vakcinaci odmítá.

V prvním čtvrtletí příštího roku tu bude vakcína pro 1,12 milionu obyvatel, jenže jen seniorů je okolo tří milionů, navíc právo prvního vpichu drží lidé s rizikovou chorobou, třeba obézní či kardiaci, a zdravotníci. Aby vakcinace k něčemu byla, i když se zvládne celé logistické soukolí, mělo by ji dostat 70 procent obyvatel, tolik Čechů ale zatím není přesvědčeno, že na injekci půjde.

Necelých 40 procent respondentů v průzkumu, jejž zadal resort zdravotnictví, deklarovalo, že vakcínu chce, 16 procent se ještě nerozhodlo, a 45 procent dotazovaných vakcinaci odmítá.„V nejohroženější věkové skupině o očkování uvažuje polovina lidí, a to je dobře, skeptičtější se zdají ženy. Tam, kde se aspoň jeden člen rodiny rozhodne pro očkování, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se nechá očkovat celá rodina,“ řekl Blatný.

Nechuť má zlomit osvětová kampaň, která vysvětlí, že bez vakcíny žádná země koronavirus nezdolá a nevymítí a že podání séra neohrozí ničí život, zdraví, ani mu nezmutuje DNA. Jenže kampaň má také skluz, bude nejdřív v lednu, a dezinformace mezitím sytí sociální sítě. První vlaštovka v podobě letáku ministerstva se nepovedla, politici i odborníci ji zavrhli jako matoucí a nepřehlednou, vyvolávající spíš odpor k vakcíně než důvěru.

Autor: Kateřina Surmanová